Nováková body neuhájila, stíhačku si podmanily Norky

Běžkyně na lyžích Petra Nováková se ve stíhacím závodě Světového poháru na 10 kilometrů klasicky v Toblachu neudržela na bodované pozici a skončila na 38. místě. Prvních pět příček obsadily v italském středisku Norky, závěrečný finiš vedoucího tria pro sebe rozhodla Marit Björgenová. Norským triumfem skončil i mužský závod na 15 km, jehož vítězem se stal po startu z desátého místa lídr SP Johannes Hösflot Klaebo. Aleš Razým s Petrem Knopem si mírně polepšili, ale zůstali v šesté desítce pořadí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Závod v Toblachu zcela ovládly Norky. Vítězkou se stala Marit BjörgenováVideo: sntv

Nováková si v sobotu zajistila na volné patnáctce podruhé v sezoně body a 27. místo na startu stíhačky se ztrátou jeden a půl minuty na čelo. Na hranici bodované třicítky se pak držela přes polovinu závodu, ale v cíli za ní zaostala o 16 sekund. Kateřina Beroušková si naopak polepšila o jedenáct míst na 45., Petra Hynčicová se posunula z 68. na 62. místo.

Björgenová vybojovala 112. vítězství v kariéře s náskokem tří desetin sekundy před Ingvild Flugstad Östbergovu, Heidi Wengovou dělilo od stříbra osm desetin. S odstupem za nimi doběhly Astrid Uhrenholdt Jacobsenová a Ranghild Hagaová. Za norský kvintet se propadla sobotní vítězka Charlotte Kallaová ze Švédska se ztrátou 42 sekund na Björgenovou, udržela ale vedení v SP.

Klaebo dokázal jako první lyžař vyhrát před koncem kalendářního roku sedm závodů. Z osmi startů nevyhrál jen v sobotu, hned se ale vrátil na vítěznou vlnu, ačkoli na trať vyrazil s mankem 35 sekund na krajana Simena Hegstada Krügera. Ten si po sobotním premiérovém triumfu v kariéře s Klaebem pořadí prohodil a doběhl desátý.

Jednadvacetiletého suveréna sezony Klaeba doprovodili v posledním závodě před Tour de Ski na stupně vítězů Rus Sergej Usťugov a Alexej Poltoranin z Kazachstánu. Razým byl 53. o místo před Knopem, Adam Fellner doběhl na 72. příčce.