Brněnské basketbalistky prohrály v Jekatěrinburgu o bod

JEKATĚRINBURG

Obhájkyně prvenství v Evropské lize basketbalistky Gambrinusu Sika Brno prohrály v prvním utkání nového ročníku elitní klubové soutěže v ruském Jekatěrinburgu o jediný bod 86:87. O vítězství ruského týmu, který proti celku Jana Brobrovského vedl jeho bývalý asistent Milan Veverka, rozhodla jedenáct sekund před koncem úspěšnou střelou Francouzka Gillespieová.

Ilustrační foto

České mistryně ještě minutu a půl před koncem vedly 86:81, doplatily ale na zaváhání v obraně. Strůjkyní vítězství Jekatěrinburgu byla Američanka Fordová, která zaznamenala 37 bodů. Fordová byla společně s brněnskou posilou Nolanovou oporou Detroitu, který vyhrál zámořskou WNBA.

V úvodu zápasu se Brňanky nemohly dlouho dostat do tempa, v šesté minutě dokonce prohrávaly 0:16. Střeleckou mizérii prolomila prvním košem až pivotka Kulichová.

"V začátku jsme nezachytili nástup soupeřek, které těžily z rychlých protiútoků. Špatně jsme se vraceli do obrany. Hlavně obě Američanky (Youngová a Nolanová). Bude zřejmě ještě chvíli trvat, než si zvyknou na náš styl," řekl ČTK trenér Jan Bobrovský.

Vyfaulovaná Kulichová

Brňanky se postupně chytily a zlepšily obranu i koncovku. V 16. minutě se jim podařilo vyrovnat 32:32 a od tohoto okamžiku mělo utkání dramatický průběh. Zejména zásluhou obrovitých pivotek Fordové a Batkovicové ale stačil Jekatěrinburg po srovnání skóre vždy odskočit.

Hned osm sekund po poločasové přestávce Machová úspěšným tříbodovým pokusem zajistila poprvé v zápase svému týmu dvoubodový náskok 45:43. V urputné bitvě se v závěrečné čtvrtině podařilo hráčkám Brna udržovat čtyř- až šestibodový náskok. Střelecky se začala prosazovat i Nolanová a v podkošovém prostoru se dařila koncovka i Večeřové s Kulichovou, pro kterou ale zápas skončil kvůli pěti osobním chybám o tři minuty dříve.

Slibný pětibodový náskok Brňanek se v poslední stovce sekund rozplynul. "Závěr jsme pokazili zbytečnými ztrátami míčů a také chybami v obraně. Mohli jsme ještě v posledních deseti sekundách otočit výsledek, neboť jsme měli výhodu vhazování míče ze zámezí na soupeřově polovině. Akci jsme sehráli dobře, Žirkové bohužel nevyšla koncovka a po doskoku už na další střelu chyběl čas," uvedl Bobrovský, který viděl prohru jako nezaslouženou.

"Soupeřkám hodně pomohli rozhodčí. Zejména Fordová byla pod jejich ochranou, o čemž svědčí i to, že házela sedmnáct trestných hodů," lamentoval brněnský trenér.

UMMC Jekatěrinburg - Gambrinus Sika Brno 87:86 (27:19, 43:42, 71:70).
Nejvíce bodů: Fordová 37, Batkovicová 18, Barnesová 11, Karpovová 10 - Machová 19, Nolanová 18, Večeřová, Youngová a Kulichová po 10. Rozhodčí: Bachanski (Pol.), Jaščuk (Ukr.). Trestné hody: 27/23 - 20/16. Fauly: 16:22. Trojky: 2:6. Diváci: 4500.