Miami se v NBA bez O'Neala nedaří, podlehlo San Antoniu

NEW YORK

Basketbalisté Miami se musejí obejít bez zraněného pivota Shaquillea O'Neala a v zámořské NBA podruhé za sebou neuspěli. Obhájci trofeje ve středečním zápase nestačili na San Antonio, na jehož palubovce prohráli hladce 86:106. Hostující tým srážela především nízká úspěšnost střelby, jeho hráči proměnili jen 45 procent pokusů z pole.

Nejlepším střelcem zápasu byl s 19 body lídr San Antonia Tim Duncan, ale dobrou formu prokázal i Argentinec Manu Ginobili, který stejně jako Tony Parker přidal 17 bodů. Navázal tak na svůj úspěch z pondělního zápasu s Portlandem, v němž 25 body zaznamenal letošní osobní střelecké maximum. "Myslím, že se Manu začíná dostávat do formy," uvedl trenér Spurs Gregg Popovich.

Naopak svěřenci Pata Rileyho mají daleko k výkonům, které jim přinesly triumf v minulém ročníku. V zápase se San Antoniem přišel zlom ve druhé čtvrtině. "Přešli jsme od bojovnosti z první čtvrtiny k tomu, že jsme spolu přestali mluvit a začali jsme si stěžovat. Pak jsme byli sami ze sebe znechuceni, potom to přešlo v pesimismus a nakonec v bídu," přiblížil kouč náladu v týmu.

Posedmé za sebou vyhrál nejlepší tým soutěže Utah, který zažívá nejúspěšnější start do soutěže v historii klubu, ze dvanácti zápasů má na kontě jedinou porážku. Tentokrát díky závěrečné čtvrtině vyhrané o 22 bodů porazil Sacramento 110:101.

Toronto konečně zvítězilo

Basketbalisté Jazz jsou specialisty na obraty v koncovkách zápasů, v předchozích dvou vítězných duelech prohrávali o 16 bodů, tentokrát dokonce o 21. "Máme v týmu opravdové bojovníky. Bylo to další skvělé vítězství, ale nechceme se spoléhat na to, že budeme vyhrávat tímto způsobem," řekl autor 16 bodů Utahu Matt Harpring. Nejlepším hráčem zápasu by jeho spoluhráč Carlos Boozer, který si do osobních statistik zapsal 32 bodů a 13 doskoků.

Po 371 zápasech chyběl na palubovce Morris Peterson z Toronta. Hráče s nejdelší aktuální sérií utkání bez přerušení posadil v duelu s Clevelandem na lavičku poraněný levý loket. Poprvé od 12. února 2002 tak nemohl týmu pomoci. "Budu si muset od Chrise Boshe půjčit bundu. Nemám moc sportovních bund, neplánoval jsem, že budu sedět," řekl Peterson před zápasem, v kterém Toronto vyhrálo 95:87 a ukončilo sérii šesti porážek.

Petersonovu bilanci může překonat Joe Johnson z Atlanty, který ve středu nastoupil ve 365. duelu za sebou. K absolutnímu rekordu A.C. Greena 1192 zápasů z let 1986 až 2001 však má ještě hodně daleko.

Výsledky:
Toronto - Cleveland 95:87, Charlotte - Boston 92:83, Orlando - Indiana 96:91, Detroit - Atlanta 103:98, San Antonio - Miami 106:86, Milwaukee - Philadelphia 98:94, Golden State - Denver 112:115, Houston - Washington 86:82, Phoenix - New Orleans 92:83, Sacramento - Utah 101:110, Portland - New Jersey 100:97, LA Clippers - Seattle 85:95, Minnesota - New York 107:89.