Iverson se vrátil a 46 body ukončil trápení Philadelphie

NEW YORK

Návrat Allena Iversona do sestavy pomohl basketbalistům Philadelphie ukončit sérii čtyř porážek v NBA. Elitní střelec, který vynechal dva zápasy kvůli nutnému zákroku u zubaře, dal v pátek 46 bodů a jeho maximum v letošní sezóně znamenalo vítězství 123:108 nad Chicagem.

Iverson se po vynucené pauze nešetřil a odehrál 45 minut. "Je neuvěřitelný. Klidně pět dní nic nedělá, láduje se krocanem, pak si před zápasem deset minut zastřílí a dá 46 bodů," řekl Iversonův spoluhráč Kyle Korver. Hlavní hvězda vítězů přidala ke skvělé střelbě i deset asistencí.

V úspěšném tažení pokračuje nejlepší tým zámořské soutěže Utah, který porazil Los Angeles Lakers 114:108 a vyhrál poosmé za sebou. Po třinácti utkáních má na kontě stále jedinou porážku. K vítězství už přispěl i Andrej Kirilenko, jenž zmeškal předchozích pět zápasů kvůli poraněnému kotníku.

Moskevský rodák výborně bránil Kobeho Bryanta, takže nejlepší kanonýr minulého ročníku dal v poslední čtvrtině jen dva body. Celkově jich nasbíral 27, což na úspěch nestačilo. "Andrej sice vstřelil jen čtyři body, ale přitom to byl on, kdo nám vyhrál zápas. O tom nemůže být pochyb," řekl trenér Utahu Jerry Sloan.

Nowitzki zabojoval proti San Antoniu

Osmé vítězství po sobě si připsal také Dallas, který vyhrál prestižní souboj v San Antoniu 95:92. V poslední části exceloval Dirk Nowitzki, když v ní nastřílel 14 bodů a celkem jich zaznamenal 31. "Porazili nás v našem prvním domácím utkání v sezóně a rozhodně jsme s nimi nechtěli prohrát i podruhé," uvedl Němec. San Antonio prohrálo teprve potřetí a opět doma.

Miami se bez zraněného Shaquilla O'Neala nadále nedaří a v duelu s Orlandem utrpělo třetí porážku za sebou. Úřadující šampióny držel ve hře Dwyane Wade, jenž dal 33 bodů a 15 asistencemi si zlepšil osobní maximum. Když si ale odešel v utkání odpočinout, Orlando rázem přestřílelo soupeře 19:2.

Letošní ligový rekord v počtu nastřílených bodů vytvořili basketbalisté Denveru, kteří porazili Golden State 140:129. "Připadalo mi to jako rekreační zápas, běháte tam a zpátky a dáváte koše," řekl Carmelo Anthony, jenž k výhře přispěl 30 body. Denver dal nejvíce bodů za posledních patnáct let.

Výsledky pátečních zápasů:
Boston - New York 77:101, Philadelphia - Chicago 123:108, Atlanta - Toronto 97:93, Miami - Orlando 104:107, Detroit - Charlotte 104:95, Indiana - Cleveland 97:87, Seattle - Sacramento 100:109, New Orleans - Minnesota 79:86, San Antonio - Dallas 92:95, Denver - Golden State 140:129, Utah - LA Lakers 114:108, Phoenix - New Jersey 99:93, Memphis - Washington 95:80.