Basketbalistky Brna porazily Jekatěrinburg 64:45

BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily v šestém kole Evropské ligy Jekatěrinburg 64:45 a oplatily ruskému celku těsnou prohru z úvodu soutěže. Díky pátému vítězství si obhájkyně trofeje upevnily první místo ve skupine C. O výsledku ve čtvrtek rozhodla nevídaná bodová smršť brněnských hráček v první čtvrtině zápasu, kterou vyhrály 35:17.

Za celou další půlhodinu už daly domácí basketbalistky pouze 29 bodů.

Brňanky vstoupily do utkání velice razantně, své soupeřky přehrávaly rychlostí a takřka neomylnou střelbou. Tyto dvě zbraně prokládaly výbornou obranou, při níž soupeřky nepouštěly do střeleckých pozic ani pod koš. Vedle Nolanové vynikaly v úvodu v koncovce také Machová a Večeřová, která byla nakonec se 14 body nejlepší střelkyní vítězek.

Jekatěrinburg nestačil tempu

Hráčky Jekatěrinburgu nestačily tempu, zápas v první čtvrtině připomínal českou ligu, v níž brněnský stroj zcela suverénně drtí své soupeřky. Bodový rozdíl rychle narůstal ve prospěch Moravanek. Trenér ruského týmu a bývalý brněnský asistent Milan Veverka se pokoušel zastavit rozjeté domácí hráčky častými střídáními, ale ani tyto tahy efekt nepřinesly. Po nejlepší desetiminutovce v sezoně vedly Brňanky 35:17.

Přibrzdit brněnský rychlík se podařilo Jekatěrinburgu ve druhé čtvrtině zlepšením defenzivy a zpomalováním útočných akcí. Hráčky Gambrinusu postupně slevily z hvězdného výkonu a jejich koncovka ztratila na přesnosti. Jekatěrinburg se zlepšil doskakování, v podkošových soubojích se prosazovala Američanka Fordová. V týmu Brna zářila dravá Youngová, která společně s pivotkou Večeřovou odehrála celý poločas bez střídání.

Souhra začínala váznout

Po změně stran se podařilo Jekatěrinburgu postupně ukrajovat z náskoku soupeřek. Přitvrdil hru a nedával soupeřkám tolik prostoru ke kombinaci. Domácí hráčky ztratily jistotu v obraně, jejich souhra začínala váznout a často ztrácely míče. Ve třetí desetiminutovce dalo Brno jen devět bodů. Ve druhém poločase se na palubovce objevila na chvíli po zranění lokte i pivotka Kulichová.

Po půlhodině hry měly české mistryně stále šestnáctibodový náskok. Zvrat ve vývoji utkání nepřipustily, vrátily se k jednoduchým kombinačním akcím a přestaly ztrácet často míče. Navíc zlepšily i podkošovou hru a utkání dotáhly bez problémů do vítězného konce.

Zcela rozdílné části

"Z hlediska útoku přinesl zápas zcela rozdílné části. První čtvrtina byla z naší strany fantastická. V dalším průběhu začaly hráčky vymýšlet nepochopitelné věci. Chyby si vysvětluji ztrátou koncentrace," řekl po utkání trenér Brňanek Jan Bobrovský, který považoval za důležité úspěšné pokrytí podkošových hráček soupeřek.

"O naší dobré obraně svědčí i skutečnost, že nám soupeřky daly pouze 45 bodů," uvedl Bobrovský Svého bývalého asistenta Veverku popíchl poznámkou, že Brňankám pomohlo, že hráčky ruského týmu viděly na vlastní oči jejich sobotní ligové utkání s USK Praha. "Nedařilo se nám tolik, hráčky Jekatěrinburgu u zápasu zívaly a podcenily nás," řekl žertem Bobrovský.

Trenér Veverka byl hodně zklamán výkonem ruského týmu v první čtvrtině. "S takovým přístupem se nedá hrát Evropská liga. Brno nás předčilo ve všech směrech. Chyběla nám koncentrace na hru, soupeřky hrály velmi dobře v obraně. I když jsme se v dalším průběhu herně zlepšili, o výsledku bylo po deseti minutách rozhodnuto," prohlásil Veverka.

Gambrinus Sika Brno - UMMC Jekatěrinburg 64:45 (35:17, 47:25, 56:40)
Nejvíce bodů: Večeřová 14, Machová 11, Nolanová a Youngová po 10 - Gillespieová 14, Fordová 7, Batkovicová 6. Rozhodčí: Karanikolov (Bul.), Spendl (Slovin.). Fauly: 14:10. Trestné hody: 15/12 - 16/9. Trojky: 2:2. Diváci: 1800.
Gdyně - Fenerbahce 64:68 (34:30)