Nash a Stoudemire zářili při výhře basketbalistů Suns

NEW YORK

Steve Nash a Amare Stoudemire byli hlavními postavami basketbalistů Phoenixu při jejich nedělním vítězství 108:101 v Detroitu. Nash nastřílel 35 bodů a přidal dvanáct asistencí, Stoudemire si vylepšil osobní maximum v tomto ročníku NBA na 31 bodů a třináct doskoků. Detroit, jemuž chybí zraněný rozehrávač Chauncey Billups, prohrál potřetí za sebou.

Billupsova absence podle Nashe trochu pokazila dojem z vítězství lídra Pacifické divize. "Sice jsme vyhráli, ale je to jiný pocit, než kdyby byli kompletní. Mají řadu kvalitních hráčů, Chauncey je ale přece jen jedním z nejlepších v lize," uvedl nejužitečnější hráč minulých dvou sezon.

Pětatřicet bodů dal na Silvestra i Kobe Bryant při vítězství Lakers nad Philadelphií 104:94. Domácí utkání zvládli i po zranění Kwameho Browna, jenž odstoupil v třetí čtvrtině s poraněným kotníkem a zřejmě ho čeká pauza. "Tahle zranění jsou nejhorší, dlouho se hojí a pak ještě trvá, než je kotník znovu stoprocentní. Je to pro nás velká rána, hlavně v defenzivě je pro nás Kwame hodně důležitý," řekl Bryant ke ztrátě jedničky draftu z roku 2001.

McGrady zářil

Dokonce 38 bodů nastřílel Tracy McGrady z Houstonu, který i díky jeho letošnímu střeleckému rekordu porazil Memphis těsně 111:109. Po nedávných problémech se zády McGrady zvládá roli spasitele Rockets, kteří se musejí obejít bez zraněného Jao Minga. "Ten velký chlapík nám tam chybí, takže nesu na bedrech větší zátěž, ale beru to. Hodně si teď při zápasech věřím," uvedl. Pod košem zastupuje čínského pivota Dikembe Mutombo, jenž doskočil jedenáct míčů.

Podesáté za sebou zvítězil nejlepší tým ligy Dallas, třebaže v Denveru nastoupil bez nemocného Dirka Nowitzkého. "Tohle je nádhera. Mohli jsme mít dobrou výmluvu, ale tihle kluci berou basketbal vážně," pochvaloval si výkon týmu i bez hlavní hvězdy trenér vítězů Avery Johnson.

Domácím nepomohlo k úspěchu ani 28 bodů Allena Iversona, ani návrat Marcuse Cambyho, jenž po návratu do sestavy po zlomenině prstu přispěl 13 body a 13 doskoky. Zápas rozhodla poslední čtvrtina, kterou Dallas vyhrál 26:16.

Duncana trápí nemoc

Nemoc trápí i Tima Duncana, který však i se střevní chřipkou nastoupil za San Antonio proti Atlantě a podílel se 17 body na vítězství 95:81. "Odvedl skvělou práci, zvlášť s ohledem na to, jak mu včera bylo," řekl Manu Ginobili, jeden z pěti hráčů Spurs, které viróza v uplynulých dnech rovněž postihla. O Duncanově startu v zápase se rozhodlo až těsně před začátkem. "Myslel jsem, že hrát nebude," přiznal trenér Gregg Popovich.

Domácí definitivně rozhodli o své výhře skvělým nástupem do poslední čtvrtiny, v níž desetibodovou šňůrou získali vedení 77:61. Nejlepším střelcem utkání byl s 27 body Tony Parker. Atlanta prohrála posedmé za sebou a na úspěch v San Antoniu čeká už téměř deset let.

Výsledky:
San Antonio - Atlanta 95:81, LA Clippers - New York 90:80, Detroit - Phoenix 101:108, Seattle - Boston 101:95, Denver - Dallas 85:89, LA Lakers - Philadelphia 104:94, Houston - Memphis 111:109.