Stěpanovová je basketbalistkou Evropy, Machová šestá

MNICHOV

Ruská pivotka Maria Stěpanovová zvítězila v anketě mezinárodní federace FIBA o nejlepší basketbalistku Evropy loňského roku. Do nejlepší desítky se dostala z českých hráček Hana Machová, která obsadila šesté místo. Na osmé pozici pak skončila Slovenka Zuzana Žirková z týmu českých mistryň Gambrinusu Sika Brno.

Ilustrační foto

Pořadí vzešlo ze součtu dvou anket: v první hlasovali fanoušci na internetu, druhá odrážela názory odborníků. "Stěpanovová vyhrála anketu zaslouženě, ovšem další pořadí mi nesedí," řekl ČTK trenér českých basketbalových reprezentantek a Gambrinusu Brno Jan Bobrovský.

Loni dosáhly Brňanky historického úspěchu, když vyhrály Evropskou ligu, v jejímž finále porazily Samaru se Stěpanovovou. "Tento úspěch se ale v pořadí vůbec neodrazil. Na předních místech v první trojce měla být buď Machová, nebo Vítečková. Nevím, jak se dostala tak vysoko například Polka Bibrzycká. Ta měla loni naprosto hluchou sezónu," dodal Bobrovský.

Sedmadvacetiletá Stěpanovová odehrála od ledna 1999 tři sezony v Brně, odkud zamířila do Samary. V loňském roce vybojovala dvě stříbrné medaile: jednu s týmem Samary v Evropské lize a druhou s reprezentací Ruska na mistrovství světa v Brazílii.