Papalukas je nejlepším basketbalistou Evropy

MNICHOV

Nejlepším basketbalistou Evropy se v anketě mezinárodní basketbalové federace FIBA stal Řek Theodoros Papalukas. Dvoumetrový rozehrávač v hlasování těsně porazil španělského mistra světa Paua Gasola, který se v září stal nejužitečnějším hráčem světového šampionátu v Japonsku. Třetí rovněž s těsným odstupem skončil německý obhájce prvenství Dirk Nowitzki, finalista NBA.

Devětadvacetiletý Papalukas přivedl při vrcholném turnaji roku 2006 v zemi vycházejícího slunce svoji reprezentaci senzačně až do boje o zlato a v semifinále byl jedním z hlavních strůjců triumfu nad Spojenými státy americkými. V boji o zlato pak Řekové podlehli Španělsku.

Na klubové úrovni ale mistr Evropy z roku 2005 žádné další zklamání nezažil. V barvách CSKA Moskva slavil Papalukas prvenství v domácí ligové soutěži i poháru a především v Evropské lize, kterou ruský velkoklub ovládl při finálovém turnaji v pražské Sazka Aréně.

Papalukas vyhrál anketu jak u fanoušků, jejichž hlasy o celkovém pořadí rozhodovaly z 30 procent, tak u odborné poroty. Zvláště u expertů to ale bylo těsné, protože Papalukas dostal jen o jedno první místo víc než hvězdy NBA Gasol i Nowitzki. Od basketbalových příznivců získal řecký basketbalista 6035 hlasů, zatímco Gasol z Memphisu 5756 a Nowitzki z Dallasu 559.