Basketbalisté Nymburka prohráli první čtvrtfinále v Ostravě

První čtvrtfinálové zápasy v lize basketbalistů skončily vesměs úspěchem papírových outsiderů a o největší senzaci se ve středu postarala Ostrava, které se podařilo v domácím prostředí už podruhé v této sezoně porazit Nymburk. Nová huť zvítězila 80:72 a suverén základní části ligy bude o víkendu na domácím hřišti odvracet hrozbu vyřazení.

Už v úterý se papírovým předpokladům vzepřel Liberec v zápase s Děčínem, dnes se totéž podařilo Pardubicím proti Prostějovu (82:78) a Mlékárně Kunín, která při devátém vítězství za sebou porazila A Plus Brno 72:68.

Ostrava uspěla disciplinovanou hrou v obraně a pouze ve druhé části byli lepší obhájci titulu. "Děkuji hráčům za nasazení. V útoku jsme se ve druhé čtvrtině dostávali do těžkých střel, z čehož vyplývaly rychlé protiútoky Nymburka. V kabině jsme si to vyříkali a v druhém poločase se nám tyto problémy nestaly," řekl domácí kouč František Rón.

V Pardubicích se domácím opakovaně podařilo smazat vedení Hanáků, a to především zásluhou Denise Mujagiče, autora 31 bodů. Pardubičtí nesložili zbraně, ani když ve 35. minutě po trojce Kudelina prohrávali o sedm bodů. Drama vyvrcholilo v závěrečné minutě, kdy se domácí ze šestek ujali vedení o čtyři body a hosté už neměli čas na obrat.

Také v Novém Jičíně se rozhodovalo až v závěru, třebaže v průběhu utkání si oba celky vypracovaly nadějné vedení. V koncovce domácí tým nasadil zónovou obranu a uspěl s ní. Štec svou čtvrtou trojkou v zápase dostal Mlékaře do pětibodového vedení 67:62 a soupeři ke zvratu nestačily ani tři oddechové časy v posledních 90 sekundách. "Pomohlo nám domácí prostředí. Ve druhé čtvrtině jsme polevili a pustili Brno do hry, pak nás dohánění náskoku stálo hodně sil," řekl domácí trenér Zbyněk Choleva.

O semifinalistech se rozhodne už o nadcházejícím víkendu, kdy si soupeři prohodí pořadatelství, série se hrají na dvě vítězství.

Liga basketbalistů - čtvrtfinále, 1. zápasy
Ostrava - Nymburk 82:70 (20:12, 36:36, 59:50)
Nejvíce bodů: Pospíšil a Mitchel po 18, Prášil 16, Ides 12 - Washington 20, Sokolovský 13, Rančík 12. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Hruša. Trestné hody: 26/20 - 11/6. Fauly: 21:24. Trojky: 6:6. Nejlepší hráč: Pospíšil. Diváci: 1300.
Pardubice - Prostějov 82:78 (25:27, 39:43, 58:59)
Nejvíce bodů: Mujagič 31, Gamma 19, Ames 15 - Nečas 18, Novák 13, Kudelin 11. Rozhodčí: Vyklický, V. Lukeš, Paulík. Trestné hody: 39/27 - 27/10. Fauly: 24:32. Trojky: 7:8. Nejlepší hráč: Mujagič. Diváci: 1810.
Mlékárna Kunín - A Plus Brno 72:68 (23:11, 37:36, 53:55)
Nejvíce bodů: Williams a Štec po 16, Timberlake 12 - Prach 15, Benda 14, Roland a Vrubel po 12. Rozhodčí: Zachara, Šedivý, Vondráček. Trestné hody: 26/13 - 11/5. Fauly: 20:23. Trojky: 5:9. Diváci: 1100. Nejlepší hráč: Štec.