Německo - Česko 3:0Volejbalisté na úvod olympijské kvalifikace prohráli

Volejbalisté vstoupili do olympijské kvalifikace porážkou. Svěřenci trenéra Michala Nekoly nestačili v Berlíně na domácí Německo a prohráli 0:3 po setech 19:25, 22:25 a 20:25. V prvním utkání skupiny A si vicemistři Evropy Slovinci poradili 3:0 s Belgií, která bude v úterý dalším soupeřem českého týmu.

Zraněný Jan Hadrava v olympijské kvalifikaci národnímu týmu nepomůže.

Český celek doslova sestřelil německý univerzál György Grozer, který drtivým servisem otočil druhý set a dal 21 bodů. Už v olympijské kvalifikaci v roce 2012 na stejném místě Grozer nasázel Čechům 28 bodů.

Nekolův výběr, oslabený o několik opor, odehrál většinu utkání s nahrávačem Janouchem, blokaři Zajíčkem a Machem, smečařem Galabovem, liberem Moníkem a premiéru v reprezentaci si odbyli smečař Vašina a levoruký univerzál Indra.

Volejbalisté do zápasu vstoupili nervózně a prohrávali 4:8, ale šestibodovou šňůrou při Janouchově podání skóre otočili. Ještě vedli 13:11, jenže pak měli problém s příjmem tvrdého servisu, při němž zářili Fromm a Grozer, a o set přišli.

Výborně ale rozehráli druhou sadu. Dařilo se Indrovi a poté, co Vašina vytloukl bloky, vedli 10:8. Češi hráli nadšeně, bojovali a po blocích Zajíčka a vzápětí Macha to bylo už 21:16. Za stavu 22:17 už se zdálo, že mají set jistý, ale na podání přišel Grozer a servisem o rychlosti až 130 km/h doslova rozstřílel české naděje.

Dobrý start měli volejbalisté také do třetí sady. Vašina ukázal, že i Češi mají tvrdý servis (4:2). Němci ale rychle srovnali na 5:5 a Grozer předvedl, že není jen "zabijákem" nad sítí, ale i výborným polařem. Na smeči se ve třetí sadě dařilo Galabovovi, ale domácí využívali výškovou převahu a vývoj třetího setu kontrolovali.

Volejbalistům mimo jiné chybějí zranění univerzálové Jan Hadrava a Michal Finger a z národního týmu se pro kvalifikaci omluvil smečař Donovan Džavoronok.

Ve skupině B zdolala Francie jasně Srbsko 3:0, Bulharsko a Nizozemsko začnou boj o olympiádu v pondělí. Do semifinále postoupí z každé skupiny dva celky a účast v Tokiu si zajistí pouze vítěz finále.