Rubriky:

Míčové sporty

Volejbalistky vyhrály na ME bitvu nervů s Bulharskem

21. září 2007 18:02 - HASSELT

České volejbalistky zahájily mistrovství Evropy v Belgii vydřeným vítězstvím v pěti setech nad Bulharskem. Soupeřkám dokázaly ¨v pátek odvrátit dva mečboly, samy svůj čtvrtý v rozhodující sadě proměnily na 20:18. Udělaly tak velký krok za postupem do osmifinálové fáze, o jedno ze tří míst budou o víkendu bojovat proti obhájkyním titulu Polkám a Španělsku.

Bulharky dokázaly ve čtvrtek odvrátit čtyři mečboly Španělkám a zcela otočit ztracený zápas. Něco podobného jim dnes český tým nedopřál, i když se sám dvakrát ocitl na pokraji porážky. Odvážnou hrou však Češky vypjatou bitvu nervů zvládly a do skupiny B v Hasseltu si připsaly oba body. Zápas trval téměř dvě a půl hodiny a pro české barvy znamenal první úspěch na ME po dlouhých šesti letech.

České hráčky prožily fantastický začátek svého úvodního duelu. Několika bloky si získaly velký respekt a Bulharky si s jejich obranou na síti nevěděly rady. Když už se míč dostal přes hráz rukou u sítě, žádný nebyl v poli ztracený. Navíc spolehlivý útok a výkon bez chyb byl zárukou hladkého průběhu, jehož výsledkem bylo jen deset bodů na kontě Bulharek na konci setu.

Jenže ty debakl ze sebe během výměny stran rychle shodily, přitvrdily na servisu a začaly české přihrávačky zlobit. K tomu přišly chyby na servisu a za stavu 12:19 první střídání. Příchod Jelínkové, Havlíčkové a Jamborové týmu prospěl, zastavil bulharský nápor a po stíhací jízdě se Češkám podařilo dotáhnout sedmibodovou ztrátu až na jeden bod (20:21). Více ale Bulharky nedovolily.

Od třetí sady vrátila trenérka Táňa Krempaská na hřiště základní sestavu s výjimkou Horké, místo níž si odbyla premiéru na velké seniorské akci devatenáctiletá Havelková. Český tým si hned v úvodu vytvořil uklidňující náskok, ale po vyrovnaném průběhu se v závěru Bulharky také dotáhly až na jediný bod (22:23). Hned první setbol ale Češky proměnily.

Za nepříznivého stavu míchal sestavou i bulharský kouč a dal jasné pokyny svým hráčkám: hledat podáním kohokoli jiného než libero Tomanovou. To se Bulharkám dokonale podařilo - znervóznily smečařky a Matuszkovou dokonce vyhnaly ze hřiště. S výbornou obranou v poli navrch si Bulharky vytvořily vedení až o devět bodů a navzdory velké stíhací jízdě týmu s trikolorou si vynutily tie-break.

Češky ho začaly třemi zkaženými servisy a dlouho jim trvalo, než své chyby napravily. Poprvé do vedení se dostaly až za stavu 10:9, ale nelítostný souboj začal až mnohem později. Přišla výměna dvou mečbolů na obou stranách, do té doby nevídané české kombinace v útoku slavily úspěch a nakonec smeč z ruky Horké prorazila bulharský blok.

Volejbalistkám se tak dnes podařila velká odveta, neboť před třemi lety je právě Bulharky připravily o postup na ME, o rok později ve světové kvalifikaci jim zavřely dveře do Japonska.

ME volejbalistek - skupina B
Česká republika - Bulharsko 3:2 (10, -22, 22, -23, 18)
Rozhodčí: Prodanovič (Chorv.), Flückiger (Švýc.). Čas: 128 min. Diváci: 250.
Sestava ČR: Plchotová, Šenková, Horká, Spalová, Šimánková, Matuszková, libero Tomanová - Jelínková, Havlíčková, Jamborová, Havelková.

ČTK

ČT sport Japonsko - JAR konec
20191020T12:15:00+0200
Japonsko vs. JAR
Japonsko vs. JAR
Japonsko
JAR
ČT sport Wales - Francie konec
20191020T09:15:00+0200
Wales vs. Francie
Wales vs. Francie
Wales
Francie

Časová osa: Míčové sporty

MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.