Rubriky:

Míčové sporty

Volejbalistky po deseti letech postoupily na ME ze skupiny

23. září 2007 16:29 - HASSELT

Po dlouhých deseti letech se českým volejbalistkám podařilo na mistrovství Evropy postoupit ze základní skupiny. Tým pod vedením Táni Krempaské v neděli porazil Španělsko 3:0 a ve skupině B skončil na druhém místě. Česká reprezentace zůstane v belgickém Hasseltu a od úterý do čtvrtka si zahraje další tři zápasy, v nichž bude bojovat o účast v semifinále.

Letošní šampionát se hraje nově s 16 týmy, doteď bylo účastníků dvanáct. Od poslední medaile v roce 1997 znamenala pro české barvy konec buď základní skupina, nebo už kvalifikace. Do osmifinále si Češky přinesou prohru s Polskem, ale i páteční vítězství nad Bulharskem. V šestičlenné skupině narazí na Nizozemsko, domácí Belgii a Srbsko, bronzového medailistu z loňského MS.

V posledním duelu základní fáze stačily českým hráčkám k postupu dva vyhrané sety, ale se Španělkami si hladce poradily. Trenérka Krempaská překvapila soupeřky zařazením Jamborové na post univerzálky, která dosud střídala jen na podání. Španělky jsou pověstné trpělivou hrou a české hráčky se nenechaly "vybláznit". Měly sice slabší chvilky, ale udržovaly si mírný náskok a koncovku úvodní sady rozhodly jejich tři dobré bloky.

Obrana na síti na turnaji v Hasseltu zdobí český výběr a i dnes skauti příštích soupeřů museli uznat, že bloky jsou opravdu jejich silnou stránkou. I ve druhé sadě Češky potvrzovaly lepší postavení ve světovém žebříčku než Španělky, měly mírně navrch a za stavu 24:22 i první setbol. Vzápětí druhý proměnila po zdařilé útočné kombinaci blokařka Spalová a definitivně poslala svůj tým bojovat o semifinále.

S jistotou udržení v turnaji přišel pokles koncentrace, Španělky se ve třetím setu dostaly do vedení, v jednu chvíli až šestibodového. Bod po bodu se jim však soupeřky přibližovaly a po oživení hry s příchodem tria Šenková, Havlíčková a Jelínková se žádné drama nekonalo. Španělky se s turnajem loučí. Prvenství v tabulce si pojistily obhájkyně titulu Polky, ale až po obrovské vítězné bitvě s Bulharskem.

Česká republika - Španělsko 3:0 (19, 23, 21)
Rozhodčí: Ilbeyli (Tur.), Alijev (Ázerb.). Čas: 81 min: Diváci: 600.
Sestava ČR: Plchotová, Jamborová, Horká, Spalová, Šimánková, Matuszková, libero Tomanová - Šenková, Jelínková, Havlíčková.
Polsko - Bulharsko 3:2 (-20, 25, -29, 13, 13)

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty