Rubriky:

Míčové sporty

Italské volejbalistky jsou poprvé mistryněmi Evropy

30. září 2007 20:49 - LUCEMBURK

Italské volejbalistky se v Lucemburku staly poprvé mistryněmi Evropy. Ve finále mezi dvěma týmy, které usilovaly o své premiérové evropské zlato, porazily Italky tým Srbska ve třech setech a po triumfu na světovém šampionátu v roce 2002 přivezou do své země další vítěznou trofej.

Italky patří dlouhodobě do světové špičky, ale na ME jim titul dlouho unikal. Za posledních osm let byly dvakrát druhé a jednou třetí, na vrchol vystoupal až nově vybudovaný kádr po loňském mistrovství světa pod vedením kouče Massima Barboliniho. Jeho tajným trumfem byla zejména rodačka z Kuby Taismary Aguerová, dvojnásobná vítězka olympijských her ještě v kubánském dresu. Ta také získala cenu pro nejužitečnější hráčku turnaje.

Squadra Azurra prošla celým šampionátem bez klopýtnutí, vyhrála všech osm zápasů. Srbky v osmifinálové skupině podlehly Polkám, ale na cestě do finále zdolaly mimo jiné hladce i český tým. Bronz získaly Rusky, české reprezentantky skončily na devátém místě. Bez medaile se vracejí po triumfu na předchozích dvou ME polské hráčky.

Výsledek - finále:
Itálie - Srbsko 3:0 (24, 18, 21)
Rozhodčí: Hobor (Maď.), Gerothodoros (Řec.). Čas: 70 min. Diváci: 4500.
Konečné pořadí ME:
1. Itálie, 2. Srbsko, 3. Rusko, 4. Polsko, 5. Nizozemsko, 6. Německo, 7. Belgie, 8. Francie, 9. ČR, 10. Turecko, 11. Bulharsko, 12. Ázerbájdžán, 13. Slovensko, 14. Chorvatsko, 15. Španělsko, 16. Bělorusko.
Přehled nejlepších hráček:
Nejužitečnější: Taismary Aguerová (It.), nejvíce bodující: Jekatěrina Gamovová (Rus.), nejlépe podávající: Jovana Brakočevičová (Srb.), blokařka: Jenny Barazzaová (It.), útočnice: Malgorzata Glinková (Pol.), nahrávačka: Maja Ognjenovičová (Srb.), přihrávačka: Ljubov Šaškovová (Rus.), libero: Paola Cardullová (It.).

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.