Basketbalistky porazily na ME i Belgii a vyhrály skupinu

České basketbalistky porazily v úterý na mistrovství Evropy Belgii 72:70 a v konečné tabulce kvalifikační skupiny E jim patří první místo, takže ve čtvrtfinále narazí na vítězky středečního duelu domácích Italek s Běloruskami. V dramatické koncovce dávala klíčové koše nejlepší střelkyně Eva Vítečková, která proměnila jedenáct sekund před koncem i rozhodující trestné hody.

Česká basketbalistka Petra Kulichová si dělá prostor v utkání s Německem.

Zápas byl od začátku hodně vyrovnaný, výraznější vedení získaly až Belgičanky v závěru první čtvrtiny osmibodovou šňůrou, po níž vedly 21:15, ale české reprezentantky dobrým doskokem korigovaly skóre a na začátku třetí části jim nahrával stav 46:40, jenže soupeřky znovu bleskově srovnaly.

Na obou stranách se pohledné akce střídaly s nepřesnostmi a chybami, silnou zbraní belgického týmu byla vedle důrazu pivotky Wautersové pod košem i výtečná střelba zdálky (celkem 7 trojek), české hráčky ale dřely a mohly se spolehnout na přesnou ruku Vítečkové.

Kritickou chvíli na začátku poslední čtvrtiny, kdy soupeřky při našem tříminutovém střeleckém výpadku znovu utekly na šestibodový rozdíl (58:64), překonalo zlepšení české obrany i nebojácné zakončení nejmladší hráčky šampionátu Elhotové. Koncovku zápasu zvládly nervově lépe české ženy, které střílely z připravených útočných pozic a dobře bránily, čímž se Belgičanky dostaly do pozice, že musely dotahovat a nakonec o koš v konečné podobě skóre zaostaly.

„Belgičanky nám několikrát ve skóre utekly, ale věřil jsem ve vítězství i šest minut před koncem při osmibodovém manku. Nakonec rozhodla soustředěná obrana, holky měly navrch při doskoku a Vítečková se nebála vzít zakončení na sebe," hodnotil zápas trenér Jan Bobrovský.