Basketbalistky Brna utrpěly v Moskvě první prohru v Evropské lize

MOSKVA

Basketbalistky Brna prohrály ve 4. kole Evropské ligy v Moskvě s obhájkyněmi prvenství ze Spartaku 76:85. Navzdory prvnímu klopýtnutí v soutěži si české mistryně díky lepšímu skóre udržely první místo ve skupině C.

O prohře Brňanek ve středu rozhodl výpadek v druhé čtvrtině zápasu, kterou Spartak vyhrál zcela suverénně 29:10. Hlavní hvězdou utkání byla americká reprezentantka Taurasiová, jež odehrála celý zápas bez střídání a zaznamenala 32 bodů.

Překvapivě celou první čtvrtinu diktovaly brněnské basketbalistky tempo. Stačily uhlídat americké opory Spartaku a vedly si dobře i v doskakování. Střelecky se v této části prosazovala Maiga-Baová, která svými šesti body napomohla k náskoku Brna 23:17.

Výrazný herní obrat ale přinesla druhá čtvrtina, v níž rozehrála skvělou střeleckou partii Američanka Taurasiová. "Po první čtvrtině asi nebylo soupeřkám nejlépe. Jenže jsme nedokázali ubránit výbornou Taurasiovou, která střílela hodně z tříbodového území a měla velkou zásluhu na zvratu v průběhu utkání," řekl trenér brněnského týmu Jan Bobrovský.

Spartak výrazně zvýšil agresivitu v obraně a hlavně těžil z chyb soupeřek v rozehrávce i nepřesné koncovky Brna. Hráčky ruského týmu pohotově využívaly každé zaváhání soupeřek, přesně kombinovaly a také v této fázi hry zastiňovaly své soupeřky v podkošových soubojích. Výsledkem byla šňůra Spartaku 16:2 a teprve těsně před přestávkou zkorigovaly náskok soupeřek dvě úspěšné tříbodové střely Vítečkové a Machové.

Spartak nepřipustil zvrat

I když se hra Brňanek po změně stran zlepšila zejména v obraně, moskevský tým s americkými hvězdami zvrat nepřipustil. Taurasiovou dobře doplňovala v podkošových soubojích Australanka Jacksonová. "Pod košem jsme soupeřky ubránili a nehráli jsme špatně. Horší to bylo s obranou ve venkovním prostoru," dodal Bobrovský.

I když Spartak postupně získal až sedmnáctibodový náskok, Brňanky nerezignovaly a postupně vedení soupeřek snížily. Střelecky i v doskakování se dařilo hlavně Žirkové, dobrý výkon odvedly i české reprezentantky Machová, Vítečková a také Kulichová, která se ale v závěru vyfaulovala.

Žirková se snažila o časté průniky do podkošového prostoru, kde ji soupeřky několikrát zastavily pouze faulem. Vynikla i stoprocentní úspěšností trestných hodů, všech osm proměnila. "Ve druhém poločase se už naše hra zlepšila. Podařilo se nám snížit náskok na přijatelný výsledek. O možnost myslet na zvrat nás ale připravila slabá druhá čtvrtina," řekl Bobrovský.

O vítězství Spartaku se střelecky zasloužily pouze cizinky, které dohromady zaznamenaly 83 bodů. Z ruských reprezentantek dala zbývající dva body Ščegolevová. Celou půlhodinu odehrála Karpuninová, ale ani jedna z jejích čtyř střel nebyla úspěšná. Zbývající dvě ruské reprezentantky Děmaginová a Osipovová se vůbec nedostaly na hřiště.

Výsledky 4. kola Evropské ligy:
Spartak Moskva - Gambrinus Sika Brno 85:76 (17:23, 46:33, 66:52)
Nejvíce bodů: Taurasiová 32, Jacksonová 18, Thompsonová 13, Birdová 11 - Žirková 18, Machová 12, Kulichová 11, Vítečková 10. Fauly: 19:16. Trestné hody: 13/9 - 20/17. Trojky: 14:7.
Další zápas skupiny C:
Košice - Valenciennes 58:62 (10:13, 26:21, 39:46).