Nymburk v Poháru ULEB uspěl v Bělehradu a má první výhru z venku

BĚLEHRAD

Basketbalisté Nymburka získali v Poháru ULEB první výhru na soupeřově hřišti. V úterý zdolali věhlasnou Crvenou Zvezdu Bělehrad na její palubovce vysoko 96:74. Nymburk má nyní bilanci tří výher a tří porážek a stále se drží ve hře o postup ze skupiny. Středočeši, kterým v tabulce patří čtvrté místo, sehrají další zápas doma příští úterý proti italskému celku Beghelli Boloňa.

Nymburku dokonale vyšla odplata za první vzájemný zápas, kdy v Pardubicích ještě dvě vteřiny před koncem nad Crvenou Zvezdou těsně vedl, jenže nakonec slibně rozehrané utkání ztratil v prodloužení. Úřadující čeští šampioni už minulý týden dokázali venku potrápit silné Dynamo Moskva, s nímž nakonec sice prohráli, ale dnes potvrdili, že rozpačité výkony i výsledky z úvodu sezony vyměnili za výtečnou formu. Drtivá výhra na půdě Crvené Zvezdy se do kroniky nymburského klubu zapíše jako jeden z nejcennějších výsledků vůbec.

Crvena Zvezda sice v letošní sezoně doma hladce přehrála Panellinios Atény i Boloňu a patřilo jí druhé místo ve skupině, ale v duelu s Nymburkem tvrdě narazila. Sebevědomě vystupující hosté se vůbec nezatěžovali rolí outsiderů a už od první čtvrtiny diktovali tempo hry. Středočeši trápili domácí tým kvalitní obranou, zodpovědným doskakováním a hlavně v útoku byli mnohem úspěšnější než Srbové. Nymburk se držel ve vedení hlavně díky vysokému procentu střelby za dva body, mužstvo drželi v trháku tradiční opory Rančík, Lee a Mack.

Nymburk dominoval i po přestávce

Bělehradští se ani v druhém poločase nevzmohli na náznak zvratu. Poločasové desetibodové manko nedokázali zlikvidovat a hosté konečně dokázali díky zodpovědnému a týmovému výkonu dotáhnout do úspěšného konce zápas na soupeřově hřišti.

Domácí před poslední čtvrtinou ztráceli deset bodů, ale místo náporu se úplně složili a nedokázali najít recept na strojovou nymburskou hru. V závěrečných třech minutách se dokonce rozdíl vyšplhal až nad dvacet bodů, rozladění diváci spílali hlavně vedení Crvené Zvezdy a naopak odměňovali aplausem povedené akce v euforii hrajících nymburských basketbalistů. Ti zřejmě na dnešní večer a jednu z největších výher v kariéře jen tak nezapomenou. Další zápas sehrají basktebalisté Nymburka doma příští úterý proti italskému celku Beghelli Boloňa.

Kouč Nymburka Muli Kacurin byl po zápase nadšený. "S výkonem našeho týmu jsem velmi spokojený, musím všechny pochválit. Na zápas jsme se pečlivě připravili a snažili se využít slabin Crvené Zvezdy. První zápas jsme nešťastně prohráli v prodloužení, takže jsem rád, že jsme dnes vyhráli takovým rozdílem," uvedl Kacurin.

Výsledeky - 6. kolo:
Crvena Zvezda Bělehrad - ČEZ Nymburk 74:96 (19:26, 38:48, 61:71).
Nejvíce bodů: Dragičevič 15, Cook a Kovač po 12 - Rančík 23, Lee 18, Mack 16, Benda 13, Schilb 12. Rozhodčí: Mastravsis (Řec.), Lovsyn (Slovin.), Mogulkoc (Tur.). Fauly: 19:20. Trestné hody: 22/17 - 20/16. Trojky: 11:8. Diváci: 2000.
Další zápasy:
Beghelli Boloňa - Dynamo Moskva 81:62 (44:29), Telindus Ostende - Panellinios Atény 83:71 (43:37).