Vysokoškolačky na hvězdné Rusky nestačily

Srdnatě se praly basketbalistky pražského USK s favorizovaným ruským Jekatěrinburgem, ale prvním celkem, který bohatý klub nabitý hvězdami v této euroligové sezóně zdolá, se nestaly. Na rozdíl od předchozího vzájemného zápasu, v němž Rusky USK deklasovaly o 42 bodů, měl trenér Blažek k dispozici kompletní kádr, pouze právě z Jekatěrinburgu hostující Karpovová směla dle dohody duel sledovat pouze v civilu z domácí lavičky.

České vicemistryně se favorita se sestavou napěchovanou hvězdami WNBA nezalekly a v útoku si počínaly neohroženě, když do poločasu nastřílel jen o bod méně než za celý zápas v Jekatěrinburgu. Druhá část začala osmnáctibodovou šnůrou Rusek, když zářily zejména jejich zahraniční posily v čele s exbrněnskou Američankou Nolanovou, a zdálo se, že je rozhodnuto. Jenže po několika střídání se ještě do poločasu vrátily Pražanky do vedení.

V závěru domácí stahovaly náskok soupeřek, když hru vysokoškolaček s přehledem dirigovala skvěle hrající Whalenová. „Zbrzdilo ji zranění kolene, ale teď už její výkonnost stoupá a pro nás je nyní nenahraditelná,“ pochválil rozehrávačku kouč Lubor Blažek.

Dvě minuty před koncem byl rozdíl šest bodů v neprospěch domácích, které už ale bez vyfaulované Mokrošové na zvrat neměly. „S hrou jsem spokojený, jen škoda, že se nám nedařily rychlé protiútoky tak, jak je soupeřkám zakončovala Grudaová,“ litoval Blažek. Zajímavosti je, že v dresu Jekatěrinburgu se střelecky neprosadila ani jedna Ruska.

USK čeká další těžký souboj už v sobotu, od 18 hodin hostí Brno. „Myslel jsem, že možná trochu ušetříme síly, ale psychické povzbuzení po vyrovnaném utkání s favoritem je pro hráčky důležitější,“ věří před ligovým šlágrem Blažek.

USK Praha - Jekatěrinburg 72:81 (21:17, 42:41, 57:65)
Nejvíce bodů: Whalenová 21, Ferančíková, Mokrošová a Le Dreánová po 13 - Grudaová 19, Taylorová 17, Nolanová 16. Rozhodčí: De Coster (Belg.), Vukanovičová (Srb.), Ekti (Tur.). Trestné hody: 25/14 - 18/15. Fauly: 16:19. Trojky: 4:4. Diváci: 600. Další utkání skupiny B: Krakov–Avenida 80:72.