Ruské házenkářky obhájily titul mistryň světa

Nejlepším světovým týmem v házené žen zůstaly minimálně na další dva roky Rusky. V Paříži v neděli obhájily titul mistryň světa po vítězství 29:24 nad úřadujícími evropskými šampiónkami z Norska. Bronz po velkém finiši získaly Němky, které v prodloužení vyhrály o gól nad finalistou posledního MS Rumunskem.

Zatímco Rusky kralují světovým turnajům a vyhrály už tři z posledních čtyř, v sudých letech podobně sbírají trofeje na ME Norky. Právě ruské soupeřky dokázaly před rokem ve finále porazit, ale dnes se přes jejich skvělou obranu nemohly prosadit. Zejména pak přes brankářku Innu Suslinovou, která z 38 střeleckých pokusů soupeřek 16 zlikvidovala.

Vyrovnaná partie vydržela jen do stavu 7:7, pak Rusky odskočily a zvýšily své vedení na poločasových 16:12. Seveřanky se v průběhu druhé půle přiblížily až na rozdíl jediného gólu (20:21), ale obhájkyně trofeje znovu zabraly a při jejich čtyřbrankovém vedení čtyři minuty před koncem bylo rozhodnuto.

Třetí zlatou medaili získala trojice hráček

Hvězda finále Suslinová se tak se spoluhráčkami ve vyprodané aréně Palais Omnisports pro 14 tisíc diváků mohla radovat nejen z úspěšné obhajoby, ale i z kvalifikace na olympijské hry. Norky už měly účast v Pekingu jistou coby mistryně Evropy. Třetí zlatou medaili v ruském kádru získala trojice hráček Romenská, Poltoracká a Karejevová stejně jako úspěšný trenér Jevgenij Trefilov.

Cenu pro nejužitečnější házenkářku MS převzala Norka Katja Nybergová, korunu pro královnu střelkyň si 85 góly vystřílela Němka Grit Juracková. Tým All Star tvoří francouzská brankářka Nicolasová, křídla Vjachirevová a Uskovová (obě Rusko), spojky Hammersengová (Norsko), Görbiczová (Maďarsko) a Juracková a pivotka Stancaová-Galcaová (Rumunsko).

Finále:
Rusko - Norsko 29:24 (16:12)
Nejvíce branek: Karejevová 6, Polenovová 6/4, Postnovová 4, Uskovová a Tureyová po 3 - Hammersengová 5/1, K. M. Johansenová 4, Lybekková a Aamodtová po 3. Sedmimetrové hody: 5/4 - 5/2. Vyloučení: 7:2. Diváci: 14 000.
O 3. místo: Německo - Rumunsko 36:35 PP. (32:32, 11:18).
O 5. místo: Francie - Korea 26:25 (12:13).
O 7. místo: Angola - Maďarsko 37:36 (17:20).
Konečné pořadí MS: 1. Rusko, 2. Norsko, 3. Německo, 4. Rumunsko, 5. Francie, 6. Korea, 8. Angola, 9. Maďarsko, 9. Chorvatsko, 10. Španělsko, 11. Polsko, 12. Makedonie.