Nymburk v basketbalové euforii kráčel za výhrou

PARDUBICE

Skalp Boloni znamenal pro basketbalisty Nymburka už čtvrtou výhru v ULEB cupu a přiblížil je postupu ze skupiny. Navíc premiérové účinkování českého týmu v této pohárové soutěži provází nevídaná divácká euforie v Pardubicích. Středeční zápas přilákal do pardubického hlediště přes sedm tisíc lidí!

„Fanouškům patří obrovský dík, byli zase fantastičtí. Mužstvu pomohli na cestě k vítězství, o němž rozhodlo, že jsme soupeře předčili v doskoku, uhlídali jeho nejlepší hráče a využili naší rychlosti a dobrého pohybu,“ usmíval se izraelský kouč domácích Muli Katzurin.

V hledišti ČEZ Areny bylo v úterý večer přes sedm tisíc lidí a Nymburk v úžasné divácké kulise, před největší návštěvou na utkání českého basketbalového týmu za posledních deset let, odpověděl na úvodní boloňskou trojku šňůrou dvanácti bodů. Domácí od začátku výborně bránili, těžili z účinného doskoku a stříleli z dobře připravených pozic. Takovým začátkem zaskočený italský soupeř se postupně zvedl, přitvrdil ve hře pod košem a ve 13. minutě srovnal na 23:23. Sokolovský však trojkou vrátil Nymburku vedení. Když hosté pak ještě jednou dotáhli skóre, publikem dopředu hnaný český mistr předvedl osm bodů v řadě zajišťujících mu v polovině zápasu dvouciferný náskok.

Jeden z nejlepších střelců celého ULEB cupu Jenkins se do té chvíle zmohl jen na jediný koš ze hry. „Výborně jsme mu stavěli clonu a dostávali ho do nevýhodných střeleckých pozic,“ ocenil Katzurin. Na začátku třetí čtvrtiny vedl Nymburk už 50:38, pak se ale boloňská hvězda začala přece jen prosazovat společně s úspěšným střelcem trojek Venezuelanem Torresem a náskok domácích se na chvíli ztenčil.

K tomu se pod hrozbou vyfaulování ocitl kanonýr Rančík, jehož bilance se už čtvrt hodiny před koncem vyhoupla přes dvacet bodů. Nymburk ale zachraňovaly úspěšné trestné hody i brejky Leeho po vypíchnutí míče. Hráči Boloni v koncovce duelu navíc ztráceli nervy, často faulovali a tři minuty před závěrečným hvizdem domácí k nadšení bouřící haly vedli 77:61.

„Využili jsme toho, že Boloňa měla hodně ztrát,“ uznal Katzurin. Euforie divákům vydržela až do konce, neboť Nymburk vyhrál rozdílem dvanácti bodů, což mu přináší lepší bilanci ze vzájemných zápasů s italským celkem, která by rozhodovala při konečné bodové rovnosti. „Porážku o 11 bodů z Boloně měla na paměti obě družstva a jsem moc rád, že jsme ji dokonale oplatili,“ těšilo kouče českého mistra.

ČEZ Nymburk - Beghelli Boloňa 82:70 (21:17, 43:33, 63:55)
Nejvíce bodů: Rančík 25, Lee 21, Benda 14, Sokolovský 9 - Jenkins 20, Torres 17, Thomas 11. Rozhodčí: Jovčič (Srb.), Herceg (Chorv.), Conderanne (Fr.). Fauly: 21:19. Trestné hody: 21/19 - 23/20. Trojky: 7:8. Diváci: 7120.
Dynamo Moskva - Telindus Ostende 104:84
Panellinios Atény - CZ Bělehrad 81:83.