Florbalistky Děkanky v semifinále EP podlehly Švédkám těsně 1:2

VANTAA

Florbalistky Děkanky prohrály v sobotním semifinálovém klání s favorizovaným švédským celkem IKSU 1:2 a v neděli je čeká duel o 3. místo s dalším švédským tým Rönnby IBK. Pražanky se pokusí proti dalším těžkým soupeřkám vyrovnat historický úspěch Tatranu Střešovice z roku 1999. Rönnby v boji o finále podlehlo obhájkyním triumfu UHC Dietlikon ze Švýcarska 2:4.

Duel o bronz je na programu v 9:00, repríza finále z loňského Poháru mistryň evropských zemí mezi IKSU a Dietlikonem začne v 11:00.

Děkanka s úřadujícími švédskými vicemistryněmi, které si vybojovaly účast na Evropském poháru loni v září v kvalifikaci zástupců elitních evropských lig v Liberci, držela dlouho krok. Po bezbrankové úvodní třetině prolomila neprůstřelnost brankářky Váňově v 29. minutě Therese Anderssonová.

Vítězky Poháru mistryň z roku 2006 zvýšily v 46. minutě, kdy se prosadila Eiremová. Naději na překvapení oživila devět a půl minuty před koncem v přesilové hře Jílková, která potrestala vyloučení Magnussonové. Svěřenkyním trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové se ale už ztrátu nepodařilo smazat, přestože závěrečných 47 sekund hrály po trestu pro Rhöösovou v početní převaze.

Nepočítalo se s nimi a překvapily

"IKSU s námi moc nepočítalo, co mám ohlasy, tak jsme je docela překvapily. Podle mne se na nás nijak důkladně nepřipravovaly," řekla serveru florbal.cz trenérka Markéta Šteglová. "Hrály jsme na deset, jedenáct hráček, ale nemyslím, že by nás to mělo stát zápas o třetí místo. Máme dobře natrénováno."

Děkanka neměla daleko k překvapení, ale zklamání prý v týmu převládat nebude. "Myslím, že holky dokážou reálně ocenit, s kým jsme ten souboj o finále svedly. Zítra nás čeká zápas o medaili, to je hodně velká motivace," připojila Šteglová před bitvou s úřadujícími švédskými mistryněmi. "Rönnby je v podstatě hodně podobný soupeř. My jsme si dokázaly, že i se silným soupeřem umíme zahrát vyrovnaně. Navíc mám pocit, že Rönnby je na tom hůř s fyzičkou. Uvidíme, každopádně chceme vyhrát," dodala.

V druhém semifinále sice vedlo Rönnby díky trefě Lundqvistové z 19. minutě, ale Dietlikon v druhé třetině rozhodl o svém postupu. Před polovinou utkání otočily stav Bernerová s Morfovou a na 4:1 zvýšily Vögeliová se Stadelmannovou. V závěru už jen korigovala stav svou druhou trefou v utkání Lundqvistová.

Semifinále:
Děkanka - IKSU 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 51. Jílková (Novotná) - 29. T. Anderssonová (Magbussonová), 46. Eiremová (Wikströmová). Rozhodčí: Erhard, Renz (oba Švýc.). Vyloučení: 0:2. Využití: 1:0. Střely na branku: 14:22. Diváci: 303.
UHC Dietlikon - Rönnby IBK 4:2 (0:1, 4:0, 0:1)
Branky: 29. Bernerová, 30. Morfová, 37. Vögeliová, 39. Stadelmannová - 19. a 55. Lundqvistová.
O 5. místo:
Sveiva IBK - Tapanilan Erä 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 12. a rozhodující sam. nájezd J. Anderssonová, 22. a 32. Nygardová, 11. Vikaová - 1. Vilppunenová, 2. Hellstenová, 23. Valjakkaová, 50. Enlundová.
O 7. místo:
Rubene - Nižnij Novgorod 9:2 (4:0, 1:1, 4:1)
Branky: 9., 56. a 60. Jususová, 3. a 38. E. Bankavová, 15. a 59. Z. Bankavová, 19. K. Bankavová, 58. Liceová - 26. Durněvová, 57. Grjazevová.