Derby pražských basketbalistek vyhrál USK

Basketbalistky USK zvítězily v sobotním pražském derby na palubovce Sparty 101:82 a v tabulce nadále stíhají vedoucí Gambrinus Brno. Ten si v sobotním utkání 12. kola basketbalové ligy zastřílel v Karlových Varech a nakonec zvítězil o 52 bodů, třetí je po výhře nad nováčkem z Ústí nad Labem stále Valosun Brno.

Spartě proti USK nepomohlo ani parádní střelecké představení Američanky Loudenové, která se 34 body postarala o nový rekord ligové sezóny. USK totiž předvedl i bez zraněného křídla Le Dréanové dobrý týmový výkon a především pod oběma koši byl zřetelně silnější. Do poločasu si vysokoškolačky vybudovaly šestnáctibodový náskok a trenér Lubor Blažek mohl šetřit opory. I bez nich ale jeho družstvo dokráčelo k poklidnému vítězství, kterým si alespoň zčásti spravilo chuť po vyřazení z Evropské ligy.

S ještě větším přehledem si odvezly dva body z Karlových Varů hráčky vedoucího Brna. Svěřenkyně Jana Bobrovského potvrdily roli favoritek a domácím odskočily už do poločasu o 24 bodů. Mohly rozložit čas na palubovce na všech devět hráček, přesto i nadále zvyšovaly náskok a nakonec vyhrály o plných 52 bodů. "Favorit potvrdil předpoklady, naše hráčky zvládly vzdorovat pouze první polovinu utkání. S narůstající únavou se převaha soupeře projevovala výrazněji," konstatoval po utkání asistent trenéra domácích Václav Macek.

Valosun dlouho držel krok

Druhý brněnský tým Valosun se proti Ústí nad Labem dlouho trápil. Amatérský celek totiž na půdě třetího týmu tabulky dlouho držel krok a po poločase dokonce několikrát stáhl rozdíl na jediný bod, víc mu ale zkušené soupeřky neumožnily a nakonec dovedly utkání k výhře 81:57. "Rozhodlo vyfaulování Medunové, navíc i druhá pivotka měla dlouho čtyři fauly. V této situaci jsme byli pod oběma koši poloviční. Závěr jsme museli odehrát s 'malými' hráčkami a to rozhodlo," zhodnotil výkon svých hráček ústecký trenér Vratislav Stavěl.

Valosun ligového nováčka z Ústí zlomil ve druhé polovině třetího dějství, během níž Severočeškám nasázel jedenáct bodů za sebou. Výborný výkon v dresu Valosunu podala Slovenka Danihlíková, která při absenci tří dalších pivotek musela odehrát bez dvou minut celé utkání.

Ve Strakonicích, které prohrály s Trutnovem 67:87, se hrál vyrovnaný zápas jen v první čtvrtině. V dresu domácích sice zářila pivotka Gerstnerová, která přestoupila z Karlových Varů, přesto začal favorizovaný Trutnov postupně unikat na desetibodový rozdíl. Když se domácím navíc vyfaulovaly hned dvě pivotky, bylo o výsledku rozhodnuto. Trutnovu pomohlo k výhře i plných 35 trestných hodů.

"Dělaly jsme zásadní chyby, navíc rozhodlo vyloučení Gerstnerové. Většina hráček má navíc strach z kontaktní hry, snad vyjma Drachovské," nešetřila po utkání kritikou trenérka domácích Marcela Krämerová, která vedla Strakonice vůbec poprvé.

Valosun Brno - Ústí nad Labem 81:57 (26:16, 40:35, 62:48)
Nejvíce bodů: Danihlíková 19, Belanská 18, Hejdová a Vlková po 15 - Čadková 17, Peksová 11, Kalkusová 8. Rozhodčí: Nejezchleb, Kukla. Trestné hody: 16/11 - 15/9. Fauly: 16:20, pět chyb: 31. Vlková - 27. Medunová. Trojky: 8:4. Diváci: 200. Nejlepší hráčka: Danihlíková.
Strakonice - Trutnov 67:87 (20:23, 27:37, 44:62)
Nejvíce bodů: Gerstnerová 22, Stejskalová 17, Drachovská 10 - Zohnová 29, Petrovická, Johnová a Karavajevoá po 10. Rozhodčí: Jedlička, Matějek. Trestné hody: 22/18 - 35/27. Fauly: 24:21, pět chyb: 28. Podskalská, 36. Gerstnerová (obě Strakonice). Trojky: 3:6. Diváci: 200. Nejlepší hráčka: Gerstnerová.
Karlovy Vary - Gambrinus Brno 63:115 (17:28, 30:54, 50:83)
Nejvíce bodů: Wallaceová 23, Magerčiaková 10, Šándorčínová 7 - Machová a Béresová po 18, Whitmoreová 10. Rozhodčí: Kučera, Milata. Trestné hody: 21/19 - 35/26. Fauly: 29:20, pět chyb: 33. Šandorčínová a 36. Wallaceová. Trojky: 4:5. Diváci: 85. Nejlepší hráčka: Béresová.
Sparta Praha - USK Praha 82:101 (24:30, 40:56, 62:78)
Nejvíce bodů: Loudenová 34, Morkaová 11, Pechová a Hrabáková po 9 - Whalenová 25, Ferančíková 22, Elhotová 16, Mokrošová 13, Godinová 12. Rozhodčí: Karásek, Kapl. Trestné hody: 11/7 - 23/20. Fauly: 21:13, pět chyb: 36. Loudenová. Trojky: 9:5. Diváci: 154. Nejlepší hráčka: Loudenová.