Házenkáři prohráli i s Poláky a na mistrovství Evropy končí

STAVANGER

Čeští házenkáři prohráli na mistrovství Evropy v Norsku i třetí duel. V neděli svěřenci trenéra Pauzy podlehli ve Stavangeru vicemistrům světa z Polska 30:33 a v základní skupině skončili bez bodu na posledním čtvrtém místě. Zároveň tak Češi přišli o možnost postoupit do kvalifikace olympijských her v Pekingu.

V české sestavě už nechyběl defenzivní pilíř Daniel Kubeš, kterého od začátku šampionátu trápila viróza. Obrana ale hned v prvním útoku chybovala na pivotu a když následně rumunští rozhodčí pustili faul na Nocara, vedli Poláci rychle 2:0.

Pak se ale opakovaně podařilo zakončit z křídla Nocarovi a Filipovi, dobré zákroky předvedl i gólman Petr Štochl a univerzál z francouzského Chambéry Nocar vyrovnal. Hodně prostoru ale dostával obrovitý Bielecki, který s Tkaczykem střelbou ze střední vzdálenosti nedali brankáři šanci.

V postupném útoku se Česku opět nedařilo skórovat, naštěstí dvěma zákroky podržel spoluhráče střídající Galia. Navíc se v závěru poločasu podařilo zabrat v obraně a po gólu dobře hrajícího Mráze Češi poprvé vedli. Svůj vliv sehrál i fakt, že vicemistři světa většinu prvního poločasu sehráli v kombinované sestavě. Hlavní hvězdy nechal kouč Wenda často odpočívat.

Úvodu druhé půle ale hráli svěřenci Pavla Pauzy v dvojnásobném oslabení a Poláci šli opět do vedení. Jejich ofenzíva sázela českému celku gól za gólem a ve 42. minutě si trenér Pauza vzal oddychový čas. To už Češi prohrávali o pět gólů.

Poláci drželi dostatečný náskok, naděje Čechů mařily zbytečné technické chyby a častá vyloučení. Polsko dovedlo zápas do vítězného konce a s přehledem postoupilo do hlavní části turnaje. Pro české házenkáře šampionát skončil hned po základní skupině, přestože s favorizovanými soupeři odehráli vyrovnaná utkání. Naděje na olympiádu v Pekingu tak definitivně padla.

Polsko – Česká republika 33:30 (13:14)
Sestava a branky ČR: Galia, Štochl - Nocar 7, Brůna 4, Hrubý 3, Vítek 3/1, Šetlík, Kubeš 1, Filip 6, Sobol 1, Horák 2, Heinz, Řezníček 1, Mráz 2.
Nejvíce branek Polska: Bielecki 9, M. Lijewski 6, Tluczynski 6/1, Tkaczyk 5. Rozhodčí: Firligeanu, Bilereanu (oba Rum.). Sedmimetrové hody: 1/1 - 4/2. Vyloučení: 11:5. Diváci: 1200.
Zbývající utkání skupiny A: Chorvatsko–Slovinsko 29:24.
Dánsko–Rusko 31:28, Norsko–Černá Hora 27:22
konečné pořadí: 1. Norsko 6, 2. Dánsko 4, 3. Č. Hora 1, 4. Rusko 1.
Skupina C:
Německo–Maďarsko 28:24, Španělsko–Bělorusko 36:31, Španělsko–Německo 30:22, Maďarsko–Bělorusko 31:26.
konečné pořadí: 1. Maďarsko 4, 2. Španělsko 4, 3. Německo 4, 4. Bělorusko 0,
Skupina D:
Island–Slovensko 28:22, Francie–Švédsko 28:24, Švédsko–Slovensko 41:25, Francie–Island 30:21.
konečné pořadí: 1. Francie 6, 2. Švédsko 4, 3. Island 2, 4. Slovensko 0.
Vždy tři nejlepší týmy postupují se započtením vzájemných výsledků do skupin A+B a C+D.