Basketbalistky Brna vyhrály v Evropské lize v Namuru

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily v závěrečném utkání základní části Evropské ligy v Belgii domácí Dexii Namur 93:58. České mistryně obsadily ve skupině C druhé místo a v osmifinále play off se střetnou s maďarskou Pécsí.

Poslední tým tabulky kladl zkušeným Brňankám odpor pouhých třináct minut. Po výborném výkonu osmatřicetileté polské rozehrávačky Szymanské-Laraové, která dala za první poločas 12 bodů, vedl Namur 30:23. Svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského, které postrádaly zraněnou africkou posilu Maiga-Baovou, měly v úvodu zápasu ve svém výkonu značné výkyvy. Chybovaly v rozehrávce a nedařila se jim ani koncovka.

V závěru druhé čtvrtiny se už ale dostaly do svého herního rytmu, zpřesnily a hlavně zrychlily hru v obraně a rychlými protiútoky vzaly soupeřkám záhy naději na druhé vítězství v letošní sezoně Evropské ligy. Sedmiminutový úsek před přestávkou vyhrály Brňanky 20:2 a zápas dostal jednoznačný charakter.

Belgičanky zaostávaly v podkošovém doskakování, kde se projevovala výšková převaha soupeřek. Za úvodní poločas získaly domácí hráčky pouze 12 odražených míčů, zatímco Brňanky jich posbíraly o deset více. Namur se nedokázal dostat ke střelbě v podkošovém území a jeho pokusy zpoza tříbodového oblouku postrádaly účinnost. Hlavními tahounkami brněnského týmu byly maďarská pivotka Ivkovicné-Béresová a Veselá, která vedle přesné koncovky i dobře doskakovala.

Po změně stran už zápas připomínal spíš jednoznačné duely Brňanek v české lize. Belgický tým, v němž se střelecky rozehrála americká pivotka Fleischerová, proti skvěle hrajícím soupeřkám rezignoval. Třetí čtvrtinu vyhrály české mistryně 21:5, když své soupeřky prakticky nepustily ke střelbě. Vedle Veselé, která dosáhla double-double a pivotky Ivkovicné-Béresové se střelecky prosazovaly i Žirková, Machová a Whitmoreová.

"Po získání náskoku jsme soupeřky trochu podcenili a nechali je rozstřílet. Ovšem už do poločasu dostal zápas zcela jednoznačný charakter. Věřil jsem, že v Namuru vyhrajeme, ale s tak hladkým vítězstvím jsem nepočítal," řekl ČTK po utkání trenér Bobrovský, jenž byl spokojen i s osmifinálovým soupeřem. "Určitě je Pécs lepším soupeřem než Dynamo Moskva, i když zápas play-off je ošidný. Naší výhodou je ale první a případně třetí zápas v domácím prostředí," dodal brněnský kouč.

Dexia Namur - Gambrinus Sika Brno 58:93 (22:18, 32:43, 37:64)
Nejvíce bodů: Fleischerová 20, Szymanská-Laraová 15, Smithová 8 - Ivkovicné-Béresová 18, Veselá, Žirková a Machová po 14, Whitmoreová 10. Rozhodčí: Banica (Rum.), Bissang (Fr.), Hammer (Nor.). Fauly: 17:17. Trestné hody: 22/12 - 21/16. Trojky: 2:5. Diváci: 750.
Ostatní zápasy: Spartak Moskva - Valenciennes 96:62, Gdyně - Košice 78:60.