O titul mistrů Evropy se utkají házenkáři Chorvatska a Dánska

LILLEHAMMER

Házenkáři Chorvatska a Dánska si zajistili účast ve finále mistrovství Evropy. Chorvaté v dramatickém semifinále porazili Francii 24:23, Dánové v neméně vypjatém souboji Němce 26:25. Duel o zlaté medaile je v Lillehammeru na programu v neděli od 16:00.

Zápas úřadujících olympijských vítězů s obhájci evropského zlata z Francie byl po celých šedesát minut maximálně vyrovnaný. Chorvaté vyhráli první poločas 11:9, brzy po přestávce ale Francie stav srovnala a od té doby se oba týmy přetahovaly o minimální vedení až do konce.

V souboji pevných obran se nejčastěji střelecky prosazovali Metličič a Balič na chorvatské straně a Abalo s Narcissem v soupeřově mužstvu. Rozhodující trefu zaznamenal Braženko Lackovič 48 sekund před koncem, ze závěrečného útoku se už Francouzům vyrovnat nepodařilo.

Druhé semifinále začali lépe Dánové, kteří však za stavu 7:5 úplně vypadli z rytmu a šňůrou sedmi gólů za sebou si Němci vytvořili výrazný náskok. O ten však přišli ve 38. minutě, kdy byl stav opět vyrovnaný 15:15. Přetahovanou rozhodla tři sekundy před koncem proměněná sedmička Larse Christiansena.

V utkání o páté místo zvítězili Švédové nad domácím Norskem až po druhém prodloužení 36:34 a zajistili si účast na mistrovství světa 2009 v Chorvatsku.