Hráči Nového Jičína potvrdili druhé místo v basketbalové lize

Basketbalisté Nového Jičína zvýšili svůj náskok na druhém místě ligové tabulky už na tři body. Pomohla jim k tomu středeční výhra 84:75 v Brně a také zaváhání třetího Prostějova, který v úterní předehrávce 38. kola nestačil na vedoucí Nymburk. O překvapení se naopak postarali hráči NH Ostrava, kteří porazili Pardubice 87:71 a o postup do play-off už přijdou jen stěží.

Nová huť se v domácím prostředí rozehrála k velmi dobrým výkonům. Dnes přehrála i v tabulce čtvrté Pardubice, které předtím navíc šestkrát v řadě zvítězily. Domácí byli lepším celkem od úvodních minut a hostům po zbytek utkání nedovolili ani jednou dotáhnout na menší rozdíl než deset bodů. Stejně jako proti Liberci patřil i tentokrát ke klíčovým postavám rozehrávač Mitchell, který nejenže přesnými přihrávkami vybízel ke střelbě Stuchlého s Pospíšilem, ale rovněž se dokázal sám prosadit z rychlých protiútoků a byl také vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

"Hráli jsme jen poločas, zatímco domácí celý zápas. Takový výbuch jsme předvedli po třech měsících, některé hráče jsem dnes nechápal," zlobil se po utkání trenér Pardubic Ivan Vojtko. Jeho tým se ještě bude muset strachovat o umístění v první čtyřce, které znamená výhodu pro play off. Na jediný bod se totiž dotáhl Děčín, který v poklidu přehrál Liberec.

Děčín nakročil k výhře už v úvodu, kdy se dokázal vyrovnat se zónovou obranou hostů a trestat ji z trojkových pokusů, díky nimž předvedl třináctibodovou šňůru. Na konci utkání napočítali Děčínským 13 úspěšných trojkových pokusů z 25, o něž se postarali především Thomas s Milošem. "Poslední tréninky jsme se hodně věnovali hře proti zónové obraně a byl jsem rád, že jsme s tím na začátku neměli problém," liboval si po utkání děčínský trenér Pavel Budínský.

Nejnapínavější utkání tak viděli diváci v Brně. Nový Jičín tam totiž šel brzy do bezpečného vedení, ale na třinácti bodech rozdílu jako by se zasekl a umožnil domácím zápas zdramatizovat. Brňané přidali v závěrečné čtvrtině na důrazu a pohybu a v 37. minutě se po Machačově trojce dotáhli na jediný bod. Pak ale začali úřadovat novojičínští Šarovič s Chapmanem, kteří přesnou střelbou zvrat nepřipustili.

"Neubránili jsme v určitých úsecích tříbodovou střelbu soupeře, potom jsme ale dokázali snížit ztrátu na minimum, což nás stálo hodně sil, které nám v závěru chyběly. Myslím, že to však bylo pěkné utkání s dramatickým koncem," citoval web basketbalové federace brněnského trenéra Zdeňka Hummela.

Liga basketbalistů - 38. kolo
A Plus Brno - Nový Jičín 75:84 (20:26, 34:47, 56:69)
Nejvíce bodů: Vrubl a Machač po 16, Skála 15, Norwa 11 - Šarovič 23, Chapman 18, Šoška 12. Rozhodčí: Volejník, Hruša, Hartig. Trestné hody: 22/16 - 18/15. Fauly: 17:20. Trojky: 5:7. Diváci: 350. Nejlepší hráč: Šarovič.
Děčín - Liberec 86:60 (20:12, 43:28, 63:45)
Nejvíce bodů: Miloš 16, Thomas 14, Argrett 13, P. Houška 12, Grier 11 - Wooten 10, Janjuševič 9, Blažek 8. Rozhodčí: Vyklický, Vrážel, Jedlička. Trestné hody: 9/7 - 14/12. Fauly: 19:11. Trojky: 13:6. Diváci: 710. Nejlepší hráč: Grier.
Ostrava - Pardubice 87:71 (23:19, 50:33, 66:51)
Nejvíce bodů: Stuchlý 18, Mitchell a Ofoegbu po 16, Pospíšil 14, Wilson 12 - Phillips 19, Sýkora 13, Sanders 9. Rozhodčí: Šedivý, Kučera, Kapaňa. Trestné hody: 14/12 - 13/9. Fauly: 18:19, pět chyb: 40. Gamma (Pardubice). Trojky: 9:6. Diváci: 1039. Nejlepší hráč: Mitchell.
Sadská - Kolín 79:74 (23:19, 37:28, 50:51)
Nejvíce bodů: Mujagič 24, Lyle 16, Stria 14 - Schifino 23, Velenský 12, Harrison 11. Rozhodčí: Zachara, Rozsypal, Kapl. Trestné hody: 42/34 - 16/11. Fauly: 20:32, pět chyb: 39. Šušák, 40. Špička - 39. Šebek, 40. Harrison. Trojky: 5:7. Diváci: 350. Nejlepší hráč: Mujagič.