Basketbalisté Nymburka snadno vyhráli i druhé čtvrtfinále

Největší favorit ligy basketbalistů Nymburk vyhrál i druhý čtvrtfinálový zápas s A Plus Brno, na jehož palubovce dnes zvítězil 100:78. V domácím prostředí v sobotu úspěšně vstoupily do play-off Nový Jičín, který zdolal USK Praha 100:65, a Prostějov díky výhře 79:66 nad Ostravou.

Nymburk vsadil na drtivý nástup, v němž po rychlých kombinacích získal rychle čtrnáctibodový náskok. Brňané zaostávali v rychlosti, přesnosti střelby a hlavně v důrazu v obraně. "Soupeř z nás udělal v úvodu trhací kalendář. Nymburk těžil ze zkušeností z evropských pohárů. Někteří naši hráči podali alibistický výkon, báli se tvrdých soubojů," řekl trenér Brna Zdeněk Hummel. Nymburk těžil zejména z přesné koncovky Rančíka, který stačil sbírat míče i v podkošových soubojích. K němu se přidali Benda, Sokolovský a americký rozehrávač Mack. Před přestávkou vedli hosté už rozdílem 29 bodů.

Po změně stran se karta částečně obrátila. Brňané ztratili respekt ze soupeře, střelecky se začalo dařit Novotnému a na rozehrávce Vrublovi. Třetí čtvrtinu dokonce domácí tým vyhrál 27:24. "Příležitost dostali další hráči a ztratili jsme rytmus z prvního poločasu. I když se Brno začalo prát o výsledek a postupně snižovalo, tak jsem se neobával, že by mohlo dojít ke zvratu," uvedl trenér Nymburka Muli Kacurin. V závěrečné čtvrtině sice domácí snížili až na rozdíl jedenácti bodů, Nymburk ale opět zabral a dotáhl zápas bezpečně k vítěznému konci.

Nový Jičín smetl USK

Jednoznačný výsledek se zrodil také v Novém Jičíně. Pražané sehráli vyrovnanou partii jen v prvním poločase, v jehož závěru zajistil domácím uklidňující jedenáctibodový náskok dvěma trojkami Beechum. Oporou hostů byl v úvodní dvacetiminutovce Kotas, který dal 20 bodů, z toho čtyři trojky. Unavený Kotas ve druhém poločase nedal žádný bod a neproměnil ani dva trestné hody.

"Hned od začátku jsme ukázali sílu, nebyli jsme nervózní a chodili rychle dopředu. Byli jsme dobří na doskoku a samozřejmě jsme se dostávali do pozic a cítili se dnes dobře," řekl kouč vítězů Zbyněk Choleva. Konečný rozdíl 35 bodů ve skóre není podle trenéra USK Kennetha Scalabroniho důležitý. "Je to série zápasů a nezáleží, jestli prohrajete o bod, nebo o třicet, důležité je to, že stav je 1:0. Ve čtvrtečním utkání musíme být produktivní. V Praze určitě chceme zvítězit a sérii vyrovnat," uvedl Američan.

Prostějov se sice od začátku utkání potýkal se střelbou, přesto vedl 7:0. Ostrava střelecké možnosti zahazovala také, ale na začátku druhé čtvrtiny stáhla vedení rozdíl jednoho bodu. Hostům se před poločasem zranil Američan Mitchell, který byl v té době nejlepším střelcem Ostravy, a i díky tomu Prostějov v polovině zápasu vedl o 11 bodů. Ve třetí čtvrtině snížila Ostrava na 43:46, ale domácí znovu odskočili a v poslední části hry si už vítězství pohlídali.

Čtvrtfinále:
A PLUS ŽS Brno - ČEZ Nymburk 78:100 (14:28, 30:59, 57:83)
Nejvíce bodů: Novotný 24, Norwa 17, Vrubl 16 - Rančík 23, Benda 17, Sokolovský 15, Mack 14, Lee 13. Rozhodčí: Volejník, Lukeš, Karásek. Fauly: 21:26. Trestné hody: 24/19 - 24/23. Trojky: 7:5. Diváci: 418. Nejlepší hráč: Rančík. Stav série: 0:2.
Nový Jičín - USK Praha 100:65 (29:16, 48:37, 76:50)
Nejvíce bodů: Šarovič 21, Šoška 15, Beechum 13, Štec 11, Reinberger 10 - Kotas 20, Andelija 11, Platt a Wagner po 8. Rozhodčí: Dolinek, Macela, Holubek. Fauly: 21:19. Trestné hody: 18/14 - 25/17. Trojky: 10:6. Diváci: 1050. Nejlepší hráč: Šarovič. Stav série: 1:0.
Prostějov - NH Ostrava 79:66 (18:13, 43:32, 57:46)
Nejvíce bodů: Novák a Ames 17, Tomaszek 13 - Stuchlý a Ofoegbu 13, Mitchell a Stehlík 10. Rozhodčí: Vyklický, Paulík, Hruša. Fauly: 29:27. Trestné hody: 24/17 - 39/25. Trojky: 8:3. Diváci: 1600. Nejlepší hráč: Novák. Stav série: 1:0.