Basketbaloví kadeti mají po debaklu ve finále s Litvou stříbro

PESCARA

Čeští basketbaloví kadeti získali poprvé v historii medaili na mistrovství Evropy. Na šampionátu v Itálii vybojovali druhé místo poté, co v neděli ve finále podlehli suverénní Litvě vysoko 33:75.

Českým hráčům narozeným v letech 1992 a 1993 tak nevyšla odveta za předchozí vzájemný duel na turnaji, v němž Litvě podlehli rozdílem 28 bodů.

Kadeti si připsali medailový úspěch dva roky poté, co se jim povedlo na mistrovství Evropy postoupit. Loni při premiéře mezi elitou byli třináctí. Vítězná Litva vylepšila své dosavadní maximum v podobě loňského bronzu.

Svěřenci Petra Bálinta a Oldřicha Zdobinského prošli bez zaváhání základní skupinou, ve které porazili vesměs těsně výběry z basketbalových velmocí Řecka (67:64), Srbska (57:52) i domácí Itálie (58:57). Pak ve čtvrtfinálové skupině porazili Ukrajinu 72:49 a Španělsko 66:61, než jejich sérii rázně zastavila Litva (48:76). Odvetu si čeští mladíci vymohli semifinálovým vítězstvím 69:64 nad Tureckem.

Hlavní oporou českého týmu byl křídelní hráč Milan Ryska, který mužstvo dovedl do finále s průměry 10,6 bodu a 10,1 doskoku na zápas. V boji o zlato dal jen sedm bodů, o tři body víc měl nejlepší český střelec Jan Švejda.