Míčové sporty

Basketbalisté prohráli v kvalifikaci s Brity o devatenáct bodů

6. září 2008 19:30 - PRAHA

Čeští basketbalisté nezvládli londýnské utkání kvalifikační skupiny o postup na mistrovství Evropy 2009, kde podlehli domácím Britům rozdílem devatenácti bodů. Vítězný celek získal rozhodující náskok už v první části, kterou vyhrál 24:10.

Po oboustranně opatrném začátku postihl český tým téměř šestiminutový střelecký výpadek, při němž Britové šňůrou dvanácti bodů zvýšili až na 19:4. Domácí hvězda Deng z Chicaga se během té doby vůbec netrefila koše, jenže Nečas i Hubálek si při jeho bránění připsali už během úvodní čtvrtiny tři fauly. Britský celek tak házel v první desetiminutovce takřka neomylně 11 trestných hodů, střelbu z pole potom obstarával především Reinking.

Ve druhé čtvrtině čeští hráči sice vylepšili defenzivní práci, jenže dál byli zoufalí při zakončení. Téměř vůbec se nedostávali do podkošového prostoru a zdálky se netrefovali. Překonat tu bídu nepomáhala ani různá střídání. Po čtvrthodině byl stav 30:12, přičemž úspěšnost české střelby činila zoufalých 16 procent.

Až Welschova ruka pomohla hru reprezentace trochu zpřesnit, vedle něj se ale v první polovině zápasu za nás trefili už jen Sokolovský s Bendou. Čtrnáctibodové manko si národní tým nesl i do třetí části a proti hodně pohyblivé obraně domácího celku ho nedokázal zmenšovat.

Naopak na straně Britů se stále častěji prosazoval pivot afrického původu Mensah-Bonsu a úřadovat začal také Deng. Po vyfaulování Bendy měl národní tým velké starosti pod košem a nakonec utrpěl v Londýně docela velikou porážku, kterou v posledních vteřinách pečetila domácí trojka.

Velká Británie - Česko 87:68 (24:10, 13:13, 18:14, 32:31).
Nejvíce bodů: Reinking 22, Deng 21, Mensah-Bonsu 13, Freeland a George po 9 - Welsch 17, Benda a Hubálek po 10, Kotas a Satoranský po 8, Sokolovský 7.