Čeští basketbalisté přejeli v kvalifikaci ME Izrael

PARDUBICE

Česká basketbalová reprezentace porazila ve svém třtím vystoupení v kvalifikačních bojích o postup na mistrovství Evropy Izrael 91:70. Čeští hráči předvádí na pardubické palubovce v kvalifikaci parádní výkony a středeční výhra rozdílem jednadvaceti bodů nad Izraelem nechává Česku před odvetami ve skupině reálnou šanci na postup.

„Vynikající výkon týmu na hřišti i lidí v hledišti. S diváckou podporou v zádech jsme odvedli obrovský kus práce na doskoku a dařilo se tlačit míče na podkošové hráče i zastavit klíčové postavy soupeře Halperina s Tapirem,“ těšilo trenéra Michala Ježdíka, jehož tým od začátku předváděl excelentní obranu, založenou na patřičném důrazu a výborném pohybu.

Pod oběma koši pak těžil z výškové převahy a k tomu byl v úvodu při střelecké chuti 204 cm měřící pivot Petr Benda. „Začal jsem si hodně věřit a víc si dovolil,“ tvrdil hráč, jehož všech šest střel v první polovině duelu prolétlo obroučkou. Téměř pět tisíc diváků v hledišti kvitovalo s nadšením rychle získané vedení, těžko zakončující Izraelci po čtvrthodině prohrávali už 14:25. „Nenašli na nás taktiku. Od začátku jsme bojovali s ohromným nasazením, dostali se do laufu a byli lepší v obraně i útoku,“ tvrdil Benda s tím, že mužstvu prospěla předzápasová vycházka na pardubické dostihové závodiště.

Největší zbraní domácího mužstva byl útočný doskok, tím dostával soupeře pod tlak. Během třetí čtvrtiny se jim začala dařit i střelba zdálky, tří trojky za sebou přinesly ve 29. minutě stav 63:44. Ani v závěru reprezentanti nepolevili v obranné koncentraci a uhlídali slibný náskok. „Ke konci jsme byli v laufu a„Uplatnili jsme agresivní obranu a dávali lehké střely. Presink, který na nás zkusili, byl dost naivní,“ hodnotil dirigent národního týmu Jiří Welsch.

Kvalifikace na ME:
Česká republika - Izrael 91:70
Nejvíce bodů: Benda a Welsch po 20, Hubálek a Sokolovský po 11, Satoranský 10, Starosta 9, Kotas 8 – Pnini 22, Halperin 13, Casspi 12, Limonad po 10, Green 7, 4960 diváků, čtvrtiny 18:12, 18:16, 27:19, 28:23.