Rubriky:

Míčové sporty

Brněnští basketbalisté byli vyloučeni z ligy

12. září 2008 14:07 - PRAHA

Basketbalový klub BC Brno, který se pod někdejším názvem Zbrojovka zařadil mezi nejslavnější české týmy, se v příští sezóně v nejvyšší soutěži neobjeví. Vedení Mattoni NBL v pátek rozhodlo, že ekonomickými problémy sužovaný klub z ligy vyloučí. ČTK to řekl ředitel soutěže Zdeněk Ringsmuth.

"Brněnský problém nešlo odkládat donekonečna, už nebylo možné jim ten čas na vyřešení klíčových záležitostí odkládat. Navíc o těch problémech věděli dost dlouho na to, aby je vyřešili," uvedl Ringsmuth, který o odebrání soutěžní licence rozhodl v pátek.

Brňané se ve finanční krizi potácejí už několik měsíců. Vedení klubu sice v červnu podalo přihlášku do ligy, ale hráčům pak došla trpělivost a postupně se rozpadl celý kádr. Basketbalisté prý od března nedostali výplaty, marně čekali na prémie za celý loňský ročník a nyní se peněz chtějí dožadovat u arbitrážní komise. Odešel i trenér Zdeněk Hummel k brněnskému ženskému týmu Valosun. Vedení NBL marně čekalo, až klub doloží svoji bezdlužnost. "Hlavně vůbec nebylo jisté, s kým by Brno ligu hrálo. To by ohrožovalo důstojnost a regulérnost ligy," podotkl Ringsmuth.

Vedení soutěže se Brnu snažilo vyjít vstříc

Brnu, v jehož sbírce úspěchů se skví 23 ligových titulů a v letech 1964 a 1969 hrálo ve finále PMEZ, se vedení soutěže prý snažilo dlouho vyjít vstříc. Už na začátku září posunulo termín na vyrovnání závazků o dalších deset dní, ovšem nakonec jej do ligy nepustí. "Velmi neradi bychom se dočkali situace, že bychom museli Brno vyloučit v rozehrané sezóně. Opravdu nám nedodalo záruky o zajištění sezóny. Udělali jsme jim hodně ústupků, protože jde o velkou basketbalovou baštu, ale už nešlo déle čekat," dodal Ringsmuth.

Ještě ve čtvrtek večer jej údajně zástupci BC Brno požádali o další odklad s tím, že mají jednání s nejmenovaným sponzorem, ale ani to už představitele basketbalové federace neobměkčilo. Brňané ještě teoretickou šanci na zpětné získání licence živí. Do příští středy by však museli uhradit všechny své závazky, které se údajně pohybují kolem tří miliónů korun. "To je pro ně vlastně poslední šance," podotkl Ringsmuth.

Nejvyšší soutěž se s největší pravděpodobností odehraje pouze s jedenácti účastníky. Loni sestoupivší Ústí nad Labem nabídku zaujmout uvolněné místo odmítlo, nyní se ještě hovoří o možnosti, že by do ligy zasáhl reprezentační výběr do 20 let. "Ale nejpravděpodobnější varianta je těch jedenáct týmů," uvedl Ringsmuth.

Brno zažívá podobný osud jako další slavný klub pražská Sparta. Ta kvůli krachu opustila nejvyšší soutěž před dvěma lety. V Brně jako by byly míčové sporty v mužském podání na vrcholné úrovni prokleté. V minulém roce opustil basketbalovou ligu také Ives, méně slavný "bratr" bývalé Zbrojovky, před deseti lety zanikl volejbalový tým ŽS Brno a o tři roky později sestoupil z nejvyšší soutěže i druhý brněnský celek Unis Brno.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty