Basketbalisté prohráli o šestnáct bodů v Bosně

V kvalifikační skupině o postup na ME 2009 platí domácí neporazitelnost, nezměnil to ani zápas českých basketbalistů v Bosně a Hercegovině. Navíc národní tým tam v posledních vteřinách připustil, aby rozdíl skóre narostl až na šestnáct bodů, čímž má se soupeřem horší bilanci ze vzájemných zápasů a vidina postupu se hodně vzdálila.

V úvodní části si čeští reprezentanti dobrou střelbou i lepším doskokem udržovali mírný náskok, jenže Bosna postupně zlepšila obranu a šňůra jedenácti bodů během druhé čtvrtiny ji zajistila vedení 40:31. Pod košem úřadovala domácí hvězda Teletovič a jeho týmu navíc perfektně vycházela střelba zdálky, jen do poloviny zápasu proměnil sedm z jedenácti trojkových pokusů.

Kritická situace pro národní tým nastala v důsledku pětiminutového úseku bez vstřeleného koše, takže čtvrthodiny před koncem byl stav 60:45. Až agresivnější pojetí obrany, nebojácnost juniora Satoranského i dirigentská role Welsche pomohly Česku vrátit se 13bodovou šňůrou do zápasu, Bosnu však ještě před pauzou uklidnily dvě trojky v řadě.

Český tým zaznamenal devatenáct ztrát

V poslední čtvrtině nenacházeli reprezentanti způsob, jak bránit účinnou střelbu domácích (celkem 13 trojek) a k tomu často ztráceli kontrolu nad míčem, takže tři minuty před koncem prohrávali už 72:90. O výhře domácích tak nebylo pochyb, přesto byl závěr nesmírně dramatickým bojem o každý bod, protože při mimořádné vyrovnanosti skupiny může skóre hrát velmi důležitou roli.

Za stavu 92:79 český tým už měl dohrát poslední útok na 24 vteřin, jenže dopustil se už devatenácté ztráty v utkání a Bosna tak stihla upevnit vedení na konečný rozdíl 16 bodů, což ji v případě konečné rovnosti bodů zajistí lepší pozici než mají Ježdíkovi svěřenci, kteří ji v Pardubicích porazili jen o čtrnáct bodů.

Bosna a Hercegovina - Česko 95:79
Nejvíce bodů: Teletovič 20, Ikonič 16, Kikanovič 12, Dedovič 11, Gordič 11, Jazvin 10 – Welsch 20, Benda 14, Sokolovský 12, Kotas 11, Satoranský 10, Hubálek 6, 3500 diváků, čtvrtiny 28:29, 26:16, 13:15, 28:19. Další utkání skupiny: Velká Británie–Izrael 96:86.