Basketbalistky USK si připsaly v Evropské lize druhou výhru

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vybojovaly druhé vítězství v Evropské lize. V šestém kole porazily na domácí palubovce francouzský Union Hainaut 83:58 a dostaly se před něj v tabulce skupiny C. V prvním utkání ve Francii český tým prohrál o 16 bodů a po středečním vítězství rozdílem 25 bodů si zajistil lepší vzájemnou bilanci v případě rozhodování o postupu při stejném bodovém zisku.

Vstup do zápasu vyšel hráčkám USK podle přání jejich trenéra Lubora Blažka a jeho připraveného scénáře. Domácí basketbalistky své soupeřky přehrávaly nejen preciznější hrou v obraně, ale také jistější koncovkou a zejména doskakováním pod oběma koši. V úvodu zazářila čtyřmi body za sebou Řekyně Maltsiová, ale v dalším průběhu se hodně trápila.

Francouzský tým marně hledal způsob jak udržet se soupeřkami kontakt. Skóre narůstalo velmi rychle ve prospěch Pražanek, které po první čtvrtině vedly 24:10. Střelecky se dařilo zejména Ferančíkové, která jen v první čtvrtině zaznamenala 11 bodů. Náskok USK rostl i ve druhé čtvrtině. Francouzky přešly na zónovou obranu, s kterou měly chvíli domácí hráčky problémy a povolily soupeřkám částečně korigovat skóre. Po krátkém výpadku se ale dostaly Pražanky opět do tempa.

V podkošových soubojích se prosazovala Cashová, kromě získávání odražených míčů si úspěšně vedla v akcích jedna proti jedné a přesně zakončovala. V 17. minutě už vedl USK rozdílem dvaceti bodů 41:21. Pod dojmem vysokého náskoku trenér Blažek sáhl ke střídání, kterým chtěl dopřát oddech klíčovým hráčkám. Po několika zbytečných ztrátách v rozehrávce ale závěr poločasu vyzněl zcela ve prospěch Hainautu, který šňůrou třinácti bodů za pouhé tři minuty ještě vykřesal naději na zvrat. Podílela se na tom zejména pivotka Ngoyisová, kterou podpořily tříbodovými pokusy spoluhráčky.

"Polevili jsme v soustředěné obraně, která nás zdobila v celé úvodní čtvrtině. Dovolili jsme soupeřkám naší nesoustředěností vstřelit hodně košů. Střídání nám nevyšlo," přiznal v poločasové přestávce asistent trenéra USK Ivan Beneš.

Z chyb si vzaly Pražanky ponaučení a po změně stran už v úsilí nepolevily. Unavenému francouzskému týmu se přestala dařit střelba a hlavně působil hodně bezradně proti kvalitní defenzivě soupeřek. Tým USK získal rychle zpět ztracený náskok a závěr zápasu dohrál takticky v naprosté pohodě. Pražanky dominovaly pod košem, kde získaly 45 míčů oproti 22 míčům Hainautu. Nejlepší hráčkou USK byla Američanka Cashová, která odehrála celý zápas bez střídání a zaznamenala 27 bodů.

"Až na konci zápasu jsem věřil v tak vysokou výhru. Nečekal jsem, že smažeme manko z Francie. Hráli jsme velice dobře a věřím, že nás toto vítězství posune dopředu," uvedl spokojený trenér USK Lubor Blažek. Předchozí vítězství si připsal jeho tým před necelým měsícem v domácím duelu s Valencií.

Výsledky - skupina C:
ZVVZ USK Praha - Union Hainaut 83:58 (24:10, 41:34, 62:45)
Nejvíce bodů: Cashová 27, Whalenová 20, Ferančíková 16, Le Dréanová 11 - Ngoyisová 20, Wambeová 10, Grginová 9. Rozhodčí: Černovová (Rus.), Kudlicki (Pol.), Uuehendrik (Niz.). Trestné hody: 20/17 - 17/10. Fauly: 14:22. Trojky: 2:4.
Jekatěrinburg - Šibenik 100:70.