Basketbalistky Brna přejely v Eurolize Lille, USK prohrálo ve Valencii

BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily v sedmém kole Evropské ligy v domácím prostředí francouzský tým ESB Lille Metropole 81:61 a po anulování výsledků CSKA Moskva dosáhly své druhé výhry v soutěži. Po vyrovnané úvodní čtvrthodině ve středu rozhodl o výsledku závěr úvodního poločasu, v kterém získaly české mistryně po desetibodové šňůře rozhodující náskok. V boji o postup ze základní skupiny si pohoršily hráčky USK Ptraha, která prohrály ve Valencii 69:88.

Z pohledu brněnského týmu vypadal slibně už začátek zápasu, kdy domácí celek snadno získal pětibodový náskok. Hráčky Lille působily dost bezradně, jen s obtížemi se dostávaly do protiútoků.

Jejich krize ale trvala jen krátce, do hry je vrátila důrazná česká pivotka Rejchová. Ta se několikrát prosadila v podkošových soubojích a vstřelila úvodní čtyři body Lille. Po ní převzala střeleckou štafetu Srbka Drljacová, právě zásluhou těchto dvou hráček byl duel dlouho vyrovnaný a Brňanky měly pouze dvoubodový náskok.

V domácím týmu se prosazovala Maiga-Baová, která uplatňovala znalosti soupeřek ze svého působení ve francouzské lize. Dokázala sbírat míče v obraně, dobře doskakovala a při zakončení měla padesátiprocentní úspěšnost. Zlepšila se také Kulichová, která uplatňovala svou výškovou převahu v podkošových soubojích a často dokázala i skórovat.

Hráčky Gambrinusu ale dlouho zápolily se střeleckou jistotou. Teprve v závěru poločasu se i v této činnosti zlepšily a po trháku získaly ještě před přestávkou rozhodující patnáctibodový náskok.

Basketbalistky Lille ale ani po změně stran nerezignovaly, přešly na zónovou obranu. Na zvrat sice nemohly proti rozjetým protivnicím pomýšlet, podařilo se jim ale zabrzdit další narůstání skóre a srovnat krok. Brňanky totiž hrály proti obraně soupeřek dost staticky a ztrácely míče v rozehrávce.

Vysoký standard si udržovala zejména Vítečková, která potvrzovala své první místo ve statistice Evropské ligy ve střelbě z tříbodového prostoru. Zlepšení oproti posledním zápasům prokázala i Američanka Whitmoreová.

V závěrečné čtvrtině už Brňanky kontrolovaly průběh utkání. Stínem bylo zranění Zuzany Žirkové, která po špatném došlápnutí ze zápasu odstoupila kvůli těžkému výronu v kotníku. V posledních minutách si zahrály i Stehlíková a Hejdová, která si tak připsala první letošní start v Evropské lize.

Vysokoškolačky ztratily slibně rozehraný zápas ve Valencii

Výpadek na konci třetí čtvrtiny se rozhodující měrou podepsal pod prohru basketbalistek ZVVZ USK Praha na palubovce španělské Valencie, kde dnes vysokoškolačky v Evropské lize podlehly 69:88. České vicemistryně mají nyní bilanci dvou výher a pěti porážek a pohoršily si tak v boji o postup ze základní skupiny do vyřazovacích bojů.

Příští středu USK hostí na Folimance Šibenik a bezpodmínečně mu musí oplatit prohru z prvního vzájemného duelu v Chorvatsku. V opačném případě šance českého týmu na účast v play off výrazně poklesnou a budou se pohybovat už jen v oblasti teorie.

Pražanky i ve Valencii znovu dokázaly, že při výjezdech ven nejsou zdaleka nebezpečné jako v domácím prostředí. V Evropské lize prohrály i svůj čtvrtý zápas venku. Proti španělským šampionkám, kterým na Folimance v říjnu uštědřily patnáctibodovou prohru, však bezmála tři čtvrtiny hrály naprosto vyrovnaně.

Hlavně začátek se jim povedl a díky dvojici Cashová, Ferančíková dokázaly zabrzdit nápor domácího týmu, v němž se dařilo i české pivotce Večeřové. Ta se po zranění kolena objevila v druhém letošním pohárovém utkání a zastínila i spoluhráčku Janu Veselou, další letní posilu Valencie z Brna. Večeřová celý zápas dělala Pražankám pod košem velké starosti, vedle 11 bodů přispěla i devíti doskočenými míči.

USK však ve Valencii dlouho držel naději na dobrý výsledek. Ještě v poločase svěřenkyně kouče Lubora Blažka vedly, ale čtyři minuty před koncem třetí čtvrtiny se zápas začal lámat ve prospěch Valencie.

Ta dostala dobrou obranou soupeře pod tlak, Bednářová dvakrát ztratila míč, jednou i Whalenová a po rychlé šňůře deseti nastřílených bodů domácí hráčky rychle odskočily do rozhodujícího jedenáctibodového trháku. Manko už zlomené Pražanky nedohnaly, jejich ztráta naopak v závěru ještě vzrostla.

Skupina B
Gambrinus Sika Brno - ESB Lille 81:61 (17:15, 41:26, 62:44)
Nejvíce bodů: Vítečková 17, Whitmoreová 14, Maiga-Baová 13, Jansoneová a Kulichová 10 - Drljacová 14, Castrová-Marquezová 11, Rejchová 9. Rozhodčí: Vovk (Chorv.), Lenczowski (Pol.), Vukanovičová (Srb.). Trestné hody: 10/4 - 19/14. Fauly: 15:9. Trojky: 5:3. Diváci: 1000.
Šoproň - Benátky 65:71