Basketbalisté Nymburka v Evropském poháru podlehli Bilbau

PARDUBICE

Druhou prohru za sebou utrpěli v Evropském poháru basketbalisté Nymburka, kteří v úterý v Pardubicích podlehli favorizovanému Bilbau 79:92. Čeští šampioni mají na kontě jednu výhru a dvě porážky. Za týden zkusí překvapit právě v Bilbau, které vyhrálo i svůj třetí zápas a má blízko k postupu.

Nymburk se před zraky českých vicemistrů Evropy z roku 1985, kteří do Pardubic na pozvání klubu dorazili, dlouho proti baskickému týmu držel. Výpadek na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny jej však připravil o šanci v závěru bojovat o cenný skalp mužstva z nejkvalitnější evropské soutěže.

Jeden český basketbalista na palubovce ale měl po závěrečném hvizdu důvod k radosti. Dvacetiletý podkošový hráč Tomáš Hampl ve službách Bilbaa zažil povedený návrat do rodného města a dokonce se letos poprvé v Evropském poháru krátce objevil i v akci k radosti svých rodinných příslušníků.

Nymburk celý zápas za soupeřem zaostával a od prvního koše prohrával. Už drtivý nástup španělského týmu a rychlé vedení 5:0 bylo ranou pro sebevědomí českých šampionů, kteří domácí soutěží procházejí zcela suverénně. Nymburk si však postupně přivykl na vysoké tempo hry, a když domácí ztratil počáteční ostych, začal z náskoku ukrajovat.

Španělům se vždy dokázalo bodově odskočit

Domácí šance na začátku držel hlavně Jagodnik, který rychle nastřílel deset bodů a rozehrál se k nejlepšímu vystoupení v nymburském dresu. Bilbao však v pardubické aréně ukazovalo, že zkušenosti ze španělské ligy jsou k nezaplacení. Pokaždé když se Nymburku povedlo pracně stáhnout ztrátu, hosté vzápětí další bodovou šňůrou dokázali odskočit.

Nymburk zažíval nejlepší chvíle na konci prvního poločasu, kdy se trojkami chytil kapitán Sokolovský a vyrovnal na 44:44. Po návratu ze šaten zase hosté sérií sedmi bodů vyrazili do trháku, ale Jagodnik dvojitým úderem ze tříbodové vzdálenosti vyrovnal na 51:51. Další šanci už Bilbao domácím nedalo. Hosté nezopakovali chyby z předchozích minut, kdy zbytečnými ztrátami nechali soupeře přiblížit na minimální rozdíl. Nymburku navíc citelně chyběl kanonýr Jagodnik, který si připsal čtvrtou osobní chybu a trenér Kacurin jej nechal na lavičce.

Španělé naopak v útoku rozehráli skvělou partii. Především přelom třetí a čtvrté čtvrtiny a šňůra Bilbaa 16:0, kterou režírovala hlavně dvojice Lewis - Blums, a jejich střely z dálky zhatily nymburské šance. Když hosté vedli už o 18 bodů, zaváněl zápas debaklem. Závěrečné zlepšení a prohra o 13 bodů ještě pro domácí vypadala přijatelně.

Evropská liga - skupina H:
ČEZ Nymburk - Bilbao Basket 79:92 (22:31, 44:46, 63:70)
Nejvíce bodů: Jagodnik 21, Sokolovský 15, Schilb a Gray 12, Lee 10 - Blums 25, Recker 14, Lewis 13. Rozhodčí: Sahin (Tur.), Lopes (Port.), Šulga (Ukr.). Fauly: 21:18. Trestné hody: 16/12 - 28/21. Trojky: 13:13. Diváci: 6217.
Podgorica - Vršac 70:59.