Basketbalistky Brna postoupily po vítězství nad Rigou do play-off Euroligy

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno dnes zvítězily v utkání 9. kola Evropské ligy nad Rigou 83:76 a zajistily si postup do play off. Ještě pět minut před koncem byl stav nerozhodný 73:73, v nervózním závěru se prosadily zkušenější české mistryně.

Brňanky vstoupily do utkání excelentně. Dobře bránily a po získání míče stačily i přesně zakončovat bleskové protiútoky. Po čtyřech minutách vedly 14:0 a existenční zápas vypadal na pohodovou záležitost.

Trenér hostů Ainars Cukste sáhl ke změně na postu rozehrávačky, kde pouhých 162 cm vysokou Brazilku Burianovou vystřídala o osm centimetrů vyšší Egliteová. Riga ožila, zrychlila své akce a neuvěřitelný střelecký výkon předvedla Američanka Carsonová. Za čtyři minuty dala 18 bodů za sebou včetně čtyř trojek. Brňanky ji vůbec nemohly ubránit a každá její střela končila v koši. Z jednoznačného zápasu se rázem stalo drama, domácí hráčky znervózněly a do jejich hry se dostalo hodně nepřesností.

Jediným kladem bylo, že se na Carsonovou přilepila jako stín Maigaová-Baová a hvězda Rigy dala ve druhé čtvrtině pouze dva body. Přesto křečovitě hrající české mistryně ve 14. minutě prohrávaly 31:35 a teprve v závěru poločasu vydřely sedmibodový náskok, který přinesl trochu klidu.

Hru obou týmů provázely výkyvy i po změně stran. Brňanky získaly místy až dvanáctibodový náskok, který se ale postupně zmenšoval. Navíc Carsonová tříbodovou střelou současně s klaksonem opět dala Rize naději na zvrat, neboť po půlhodině už hostující tým prohrával pouze o pět bodů. Hráčky Gambrinusu ztratily i sílu v podkošových soubojích, neboť pivotka Kulichová měla na kontě čtyři osobní chyby a stejně na tom byla pět minut před koncem i Maigaová-Baová.

Bojovně naladěná Riga vyrovnala na 73:73. V posledních pěti minutách však Brňanky podstatně zpřesnily hru v obraně a soupeřky se už nedokázaly střelecky prosadit.

Evropská liga - skupina B:
Gambrinus Sika Brno - TTT Riga 83:76 (25:23, 45:38, 67:62)
Nejvíce bodů: Horáková 23, Whitmoreová 22, Vítečková 20, Maiga-Baová 13 - Carsonová 33, Troinaová 19, Kublinová 13. Rozhodčí: Gologanov (Bul.), Papp (Maď.), Nituová (Rum.). Trestné hody: 26/17 - 21/15. Fauly: 18:24. Trojky: 6:11. Diváci: 1000.
Šoproň - CSKA Moskva 77:68.