Basketbalistky USK opět zdolaly mistrovské Brno,dokonce o 17 bodů

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podruhé v sezóně dokázaly porazit ligové mistryně z Gambrinusu Sika Brno. Na domácí palubovce na Folimance v sobotu v druhém kole nadstavbové skupiny A1 dokonce obhájkyním titulu nastřílely sto bodů a po překvapivě vysokém vítězství 100:83 opět převzaly vedení v tabulce.

Pražanky dokázaly už v základní části zvítězit v Brně 70:68, prahly ale po odvetě za týden starou domácí porážku 58:76. O svém triumfu rozhodly ve druhé čtvrtině. Ačkoliv do ní vstupovaly s dvoubodovým mankem, v polovině utkání vedly o dvacet bodů 56:36. Brňanky ve třetí části ještě snížily na 60:66, ale když se jim před poslední přestávkou vyfaulovala s 19 body nejlepší střelkyně Tamika Whitmoreová, domácí jejich nápor otupily a uštědřily soupeři debakl.

Hlavní podíl na tom měly Lindsay Whalenová s 26 a Michaela Ferančíková s 20 body. Nová lotyšská posila Ieva Kublinová do zápasu ještě nezasáhla.

Rozhodnutí ve druhé desetiminutovce

"Utkání jsme rozhodli ve druhé čtvrtině velice kvalitní hrou v obraně a obrovským tlakem pro hru v rychlém protiútoku," konstatoval domácí kouč Lubor Blažek. Asistent brněnského trenéra Jana Bobrovského Vlastimil Havlík také uznal, že o výsledku se rozhodlo ve druhé desetiminutovce. "Ve druhém poločase jsme se začali více snažit, měli jsme dobré úseky hry, ale poločasový rozdíl byl rozhodující," řekl.

Oba celky se v nadstavbové části utkají ještě 14. února v Brně. Výsledek tohoto zápasu rozhodne o vítězi dlouhodobé části a tím i o tom, který z celků si zajistí pro play off výhodu domácího prostředí v případném rozhodujícím utkání.

USK uštědřil Brňankám teprve třetí ligovou porážku za posledních 11 let. Stejně jako v listopadu v Brně byl i zbývající triumf z roku 2007 pouze rozdílem dvou bodů a navíc po prodloužení. Tehdy vysokoškolačky ukončily brněnskou sérii 256 vítězství. Dnešní rozdíl ve skóre je srovnatelný právě s výsledkem, který předcházel rekordní brněnské šňůře. Tenkrát 7. února 1998 vyhrál USK v Praze o patnáct bodů 86:71.

Štěpánová nastřílela 30 bodů

V elitní skupině neuspěl ani druhý brněnský celek Valosun a po domácí prohře 83:89 přepustil vinou horšího skóre třetí místo svým trutnovským přemožitelkám. Třiceti body se blýskla pivotka východočeského celku Kamila Štěpánová, nejlepší střelkyně kola.

Podle stejného vzorce se měnilo pořadí v čele skupiny A2. Strakonice zvítězily 76:67 v Hradci Králové a díky lepšímu skóre jej vystřídaly na první pozici. Karlovy Vary po prohře s předposlední Spartou 63:76 ztrácejí už tři body a dotáhla se na ně Slovanka. Ta zvítězila v Táboře 101:75 a o jeden bod překonala klubové střelecké maximum z roku 2006. Tehdy ještě jako družstvo sídlící v Chomutově zdolala Hradec Králové 100:78.

Liga basketbalistek - 20. kolo:
Skupina A1:
USK Praha - Gambrinus Brno 100:83 (19:21, 56:36, 77:65)
Nejvíce bodů: Whalenová 26, Ferančíková 20, Maltsiová a Cashová po 13, Elhotová 12, Matičová 11 - Whitmoreová 19, Horáková 17, Maigaová-Baová a Vítečková 15. Rozhodčí: Kittlerová, Vondráček, Rozsypal. Trestné hody: 36/24 - 21/17. Fauly: 19:26. Trojky: 8:6. Diváci: 730. Nejlepší hráčka: Whalenová.
Valosun Brno - Trutnov 83:89 (27:22, 49:43, 66:64)
Nejvíce bodů: Vlková 26, Zrůstová 19, Loudenová 16, Millerová 15 - Štěpánová 30, Hindráková 17, Hartigová a Šnajdrová po 13, Mišurová 12. Rozhodčí: Hošek, Milata. Trestné hody: 10/6 - 24/19. Fauly: 21:20. Trojky: 9:10. Diváci: 260. Nejlepší hráčka: Štěpánová.
Skupina A2:
BK Tábor - Basket Slovanka 75:101 (22:27, 37:55, 56:81)
Nejvíce bodů: Swailesová 15, Kuthanová 14, Vodrážková 9 - Šípová 18, Monajenkovová 15, Pospíšilová 14, Nezdařilová 13, Dřevová 11. Rozhodčí: Komprs, Jedlička. Trestné hody: 19/12 - 29/18. Fauly: 24:19. Trojky: 5:5. Diváci: 237. Nejlepší hráčka: Nezdařilová.
Hradec Králové - Strakonice 67:76 (16:26, 33:47, 54:54)
Nejvíce bodů: Nováková 14, Ovsíková a Věchtová po 13 - Reisingerová 16, Johnová a Stará po 15, Podskalská 12, Pilátová 11. Rozhodčí: L. Lukeš, Matějek. Trestné hody: 27/22 - 21/17. Fauly: 23:21. Trojky: 3:7. Diváci: 513. Nejlepší hráčka: Stará.
Sparta Praha - Karlovy Vary 76:63 (29:17, 43:32, 53:53)
Nejvíce bodů: Harissová 21, Ondřejová 16, Sopirjáková 12 - Magerčiaková a Borecká po 18, Větrovcová 14. Rozhodčí: Hartig, Znamínko. Trestné hody: 8/7 - 7/3. Fauly: 13:15. Trojky: 9:8. Diváci: 130. Nejlepší hráčka: Ondřejová.