Vedoucí Nymburk deklasoval v NBL třetí Děčín o 53 bodů

Všech pět zápasů 30. kola basketbalové ligy mužů ve středu skončilo výhrami domácích týmů. Vedle vysoce favorizovaného Nymburka, který deklasoval třetí Děčín o 53 bodů, zvítězil přesvědčivě i druhý Nový Jičín nad Kolínem, čtvrtý Prostějov nad Ostravou i pátý USK Praha nad NH Ostrava. Roli papírového favorita nepotvrdil jen Liberec, který prohrál v Poděbradech 86:93, a soupeř se na něj bodově dotáhl.

Zápas v Nymburce vůbec nepřipomínal duel prvního týmu se třetím. "Soupeř nás válcoval po celou dobu zápasu, jen první čtvrtina byla z naší strany ucházející," uznal kouč Děčína Pavel Budínský. "Slovo, kterým bych popsal náš dnešní zápas, je: Fantastické!," zhodnotil stručně zápas nymburský kouč Muli Katzurin.

Pro Nový Jičín byl poslední Kolín podle očekávání schůdným soupeřem a Moravané zvítězili 89:60. Hosté byli sice střelecky aktivnější, měli ale velmi vychýlenou mušku. "Jistě hrozilo podcenění soupeře při pohledu do tabulky. Uvědomovali jsme si to od první minuty, hlavně v první čtvrtině jsme dobře bránili a po zbytek utkání již jen kontrolovali náskok," řekl domácí kouč Zbyněk Choleva.

Prostějov se odrazil k vysoké výhře 100:70 nad Novou hutí také v úvodu. V první čtvrtině Orli dali pět trojek, vyhráli ji o 18 bodů a nadšení jim vydrželo i v dalším průběhu. "Vycházeli jsme z dobré obrany, šla nám střelba z dálky. I do druhého poločasu jsme nastoupili koncentrovaní," pochvaloval si prostějovský trenér Peter Bálint.

Pražskému USK se podařilo poprvé v sezoně porazit opavského nováčka. Přesvědčivým vítězstvím 84:56 mu oplatil především nečekanou domácí prohru z listopadu. "Soupeř dnes moc dobře nestřílel. Nenechali jsme moc druhých šancí a zachovali jsme si hlad po vítězství. Hráli jsme celý zápas s nasazením," potěšilo trenéra Kennetha Scalabroniho.

Poděbradští ještě v poločase utkání s Libercem prohrávali o 13 bodů, ale ve třetí čtvrtině výsledek otočili. Mají nyní stejně bodů jako soupeř na šestém místě tabulky, Severočeši ale mají dva zápasy k dobru. "Pro nás je velmi důležité vyhrávat tyto domácí zápasy, pokud chceme pomýšlet na play off. V druhé půli jsme prodali to, co v nás je," uvedl poděbradský trenér Stanislav Petr.

Nový Jičín - Kolín 89:60 (26:14, 46:31, 68:45)
Nejvíce bodů: Walker 16, Šarovič 15, Ubilla 14, Hájek 10 - Rogers 15, Pavlík 13, Lepinaitis 9. Rozhodčí: Paulík, Hruša, Kapaňa. Trestné hody: 21/18 - 10/3. Fauly: 12:22. Trojky: 9:7. Diváci: 1000. Nejlepší hráč: Walker.
Prostějov - Ostrava 100:70 (37:19, 53:35, 84:57)
Nejvíce bodů: Miller 23, Hanavan 17, Beechum 13, Falls 12, Dokoupil 10 - Mužík 15, Arnold 12, Bohačík 10. Rozhočí: Dolinek, Kučera, Hošek. Trestné hody: 18/12 - 12/7. Fauly: 18:20. Trojky: 12:5. Diváci: 1200. Nejlepší hráč: Miller.
Nymburk - Děčín 107:54 (18:14, 50:23, 77:41)
Nejvíce bodů: Schilb 25, Gray 18, Lee 10 - Williams 17, Alič a Hatcher po 7. Rozhodčí: Galajda, Vondráček, Kapl. Trestné hody: 17/15 - 16/11. Fauly: 18:21. Trojky: 10:3. Diváci: 750. Nejlepší hráč: Schilb.
Poděbrady - Liberec 93:86 (10:23, 35:48, 65:63)
Nejvíce bodů: Soliver 20, Beneš a Páleník po 15, Norwa, Stria a Špička po 12 - Hampton 23, L. Tóth 17, Landa 13, Černošek 12, T. Tóth 10. Rozhodčí: Zachara, Hartig, Matějek. Trestné hody: 37/29 - 30/22. Fauly: 24:32. Trojky: 6:6. Diváci: 400. Nejlepší hráč: Páleník.
USK Praha - Opava 84:56 (21:17, 38:24, 56:36)
Nejvíce bodů: Kotas 23, Vocetka 18, Hamm 17, Platt 16 - Pumprla 16, Šoška 10, Hrubý 9. Rozhodčí: Vyklický, Vrážel, Rozsypal. Trestné hody: 16/12 - 18/12. Fauly: 19:22. Trojky: 12:2. Diváci: 200. Nejlepší hráč: Kotas.
1.Nymburk272612520:178853
2.Nový Jičín272162353:204748
3.Děčín2816122271:220644
4.Prostějov2715122159:215642
5.USK Praha2712152055:217539
6.Liberec2612142115:218338
7.Poděbrady2810182417:253538
8.Ostrava2711162061:231738