Basketbalistky Gambrinusu Brno obhájily prvenství v Českém poháru

DOMAŽLICE

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno obhájily prvenství v Českém poháru, v dnešním finálovém utkání v Domažlicích porazily ZVVZ USK Praha 93:85. Brňanky získaly už čtrnáctý pohárový triumf za sebou, o výsledku rozhodla jejich desetibodová šňůra v závěru třetí čtvrtiny. V zápase o třetí místo zvítězila Kara Trutnov nad Valosunem Brno 85:71.

Ve finálovém duelu dvou nejlepších současných českých týmů diktovaly obhájkyně prvenství v úvodu tempo a získaly slibný náskok. Nevyvarovaly se však několika výpadků: první přišel v závěru úvodní čtvrtiny, kdy USK zpřesnil koncovku a stáhl ztrátu na rozdíl jediného bodu. V 11. minutě se Pražanky po jedenáctibodové šňůře ujaly poprvé v zápase vedení 28:26.

Střelecky se v týmu vysokoškolaček nejvíce dařilo Maltsiové a Whalenové, které zakončovaly většinu akcí. Hráčky USK těžily z přesnější střelby z tříbodového území a získaly až šestibodový náskok. Ten ale po několika rychlých protiútocích Brňanky, které zlepšily i hru v obraně, rychle smazaly.

V neúprosné bitvě po změně stran se oba týmy střídaly ve vedení až do 28. minuty, kdy byl ještě stav nerozhodný 63:63. Desetibodovou šňůrou ale Brňanky potrestaly několik chyb soupeřek v rozehrávce a zajistily si klid do koncovky.

Hráčky USK se sice ještě na chvíli vzepjaly k odporu, stačily už ale jen snížit na šestibodový rozdíl. Taktickou hrou pak brněnské basketbalistky, které soupeřky převyšovaly také v podkošových soubojích, už zvrat nepřipustily.

Trutnov se v souboji o třetí místo celý úvodní poločas s Valosunem trápil. O svém vítězství rozhodl až drtivým nástupem v třetím dějství, které vyhrál 29:9, blýskla se zejména autorka 36 bodů Mišurová. Trenér Valosunu Zdeněk Hummel šetřil své hlavní opory na úterní začátek ligového play off a dal příležitost i hráčkám z lavičky, které nestačily držet se zkušenými soupeřkami krok.

Závěrečný turnaj Českého poháru basketbalistek v Domažlicích:
Finále:
Gambrinus Sika Brno - USK Praha 93:85 (26:25, 54:48, 73:63)
Nejvíce bodů: Maiga-Baová 17, Žirková a Kulichová po 14, Vítečková 12 - Maltsiová 26, Whalenová 19, Kublinová 14, Salesová 11. Rozhodčí: Lukeš, Kučera. Trestné hody: 22/19 - 17/14. Fauly: 18:23. Trojky: 4:11. Diváci: 300.
O 3. místo:
Kara Trutnov - Valosun Brno 85:71 (19:25, 37:41, 66:50)
Nejvíce bodů: Mišurová 36, Křížová 14, Štěpánová 11, Hartigová 10 - Loudenová 19, Vlková 16, Millerová 10. Rozhodčí: Karásek, Hošek. Trestné hody: 15/15 - 17/12. Fauly: 23:19. Trojky: 10:5. Diváci: 120.