Rubriky:

Míčové sporty

Kiel je podezřelý, že si koupil triumf v házenkářské Lize mistrů

18. března 2009 17:23 - KIEL

Německou házenou otřásá skandál kolem úřadujícího bundesligového šampiona THW Kiel, jehož dres obléká druhou sezonu český reprezentant Filip Jícha. Držitel rekordních 14 německých titulů je podezřelý, že podplácel rozhodčí a v minulosti zmanipuloval nejméně deset zápasů v Lize mistrů včetně předloňského finále.

V něm po dvou soubojích s Flensburgem prestižní soutěž poprvé vyhrál. Po úvodní remíze 28:28 doma Kiel zvítězil 29:27 údajně s pomocí polských rozhodčích Miroslawa Bauma a Marka Goralczyka, kterým prý zaplatil 96 000 eur. Zástupci německého klubu i sudí obvinění odmítají.

Jícha v té době ještě v Kielu nepůsobil. S elitním týmem si zahrál finále Ligy mistrů až loni, kdy klub z hanzovního města podlehl španělskému celku Ciudad Real.

Evropská házenkářská federace si nechala kvůli aféře vypracovat analýzu a konstatovala, že finále Ligy mistrů z roku 2007 nenese žádné stopy manipulace. Vedení EHF nechalo prozkoumat všechny pohárové zápasy Kielu od roku 2000 včetně delegovaných rozhodčích.

Celou záležitost vyšetřuje i státní zastupitelství

Vedení Kielu, prvního celku bundesligové tabulky, se dostalo v posledních dnech pod velký tlak. Záležitostí se začalo zabývat i státní zastupitelství, jež konstatovalo, že závěry se dají očekávat až za několik týdnů. Manažera klubu Uweho Schwenkera však drtivá většina jeho kolegů z konkurenčních týmů podpořila a v anketě deníku Bild se vyslovila pro to, aby v současné situaci ve funkci pokračoval.

Dopadů skandálu na populární soutěž se však obávají. "Sponzoři se budou v současné ekonomické situaci ještě více rozmýšlet, kde se budou angažovat," uvedl manažer Magdeburku a bývalý reprezentant Stefan Kretzschmar.

V jiné kauze německý svaz pozastavil činnost dvojici předních rozhodčích Franku Lemmemu a Berndu Ullrichovi, kteří jsou podezřelí z přijetí úplatku za ovlivnění finále PVP před třemi lety.

Soutěž tehdy vyhrál ruský Čechov, který v prvním utkání podlehl ve Valladolidu o sedm branek, ale v domácí odvetě nad španělským protivníkem zvítězil osmigólovým rozdílem. Celníci na moskevském letišti přitom našli v Ullrichově zavazadle 50 000 dolarů, které mu zabavili. "Žádný zápas jsme nezmanipulovali, jsme čistí," řekl Ullrich agentuře SID.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty