Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalistky Brna vykročily do finále vítězstvím nad USK

23. března 2009 21:01 - BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno vykročily úspěšně za obhajobou mistrovského titulu, když v pondělí v prvním finále play-off porazily na domácí palubovce tým ZVVZ USK Praha 78:66. O vítězství ale musely Brňanky tvrdě bojovat, neboť navzdory slabšímu začátku se hráčky USK Praha po změně stran vzchopily a snížily dokonce na rozdíl pouhých tří bodů. Druhé utkání se hraje ve středu v Praze.

Z oboustranné počáteční nervozity se podstatně dříve oklepaly Brňanky. Zejména zásluhou Maigy-Baové, které vynikala nejen přesným zakončením, ale i pohlednými individuálními akcemi. Už po pěti minutách vedly domácí hráčky 12:6 a africká hvězda z toho zaznamenala osm bodů. Hráčky USK si zpočátku nevěděly rady zejména s pohyblivou obranou domácích hráček, které je nepouštěly do střeleckých pozic. S touto taktikou měla v úvodu problémy zejména rozehrávačka Whalenová, která při zakládání akcí ztratila několik míčů. Trenér Blažek ji na chvíli nahradil Bartoňovou, ovšem ani ta na aktivně hrající soupeřky nestačila. Po první čtvrtině už vedly domácí basketbalistky 24:12.

Trenéři USK Praha pozměnily taktiku, Whalenová místo kombinace volila samostatné průniky do brněnské obrany. Moravanky ale přesněji kombinovaly a celý úvodní poločas se také o poznání lépe prosazovaly v podkošových soubojích. Kromě Maigy-Baové byla další tahounkou týmu Horáková, naopak oproti zbytku sezony se nedařilo zakončení Whitmoreové, která ztratila i zbytečně několik míčů při riskantních přihrávkách.

Po změně stran vysokoškolačky zpřesnily střelbu a také zkvalitnily defenzívu. Zlepšení se odrazilo i na tom, že postupně stáhly náskok Brňanek na rozdíl pěti bodů. Změna ve skóre se projevila na vzrůstající nervozitě, která vygradovala technickou chybou brněnského trenéra Bobrovského, který neadekvátně zareagoval na výrok rozhodčího.

Závěr zvládly takticky lépe Brňanky

Po problematickém faulu domácí Žirkové na Whalenovou, která proměnila tři ze čtyř trestných hodů a po následujícím vhazování USK ze strany ještě Maltsiová trojkou snížila ve 28. minutě na pouhý tříbodový rozdíl 53:50. Zápas dostal dramatický náboj, náznak zvratu ale koncentrovaně hrající brněnské basketbalistky nepřipustily. Více klidu do koncovky dodal i následný tříbodový koš Žirkové a po ní střela stejné bodové hodnoty z ruky Whitmoreové. Vysokoškolačky vsadily už jen na útočnou kartu, v obraně ale nechaly soupeřkám hodně prostoru. Brňanky chyby soupeřek využily k poklidnému závěru a jasnému vítězství.

"Zápas rozhodl úvod, který se nám povedl. Zejména Maiga-Baová měla vynikající počáteční úsek," uvedl po utkání asistent domácího trenéra Vlastimil Havlík, který viděl za rozhodující krok k vítězství úvodní náskok. "Už jsme jej kontrolovali až do konce utkání. Soupeřky měly nesmírně tvrdou obranu, která nám v některých úsecích dělala problémy v útoku. Soupeřky sice stáhly náš náskok, ale koncovku jsme zvládli dokonale," dodal Havlík.

Asistent trenéra USK Praha Ivan Beneš ocenil vysokou kvalitu prvního utkání o titul. "Diváci v něm našli všechny basketbalové prvky. Nasazení, bezvadnou střelbu, kvalitní obranu na obou stranách. My jsme prováhali počáteční úsek, v němž soupeř získal rozhodující náskok. Vypadli jsme z role a přes enormní snahu ve druhé čtvrtině i po změně stran se nám zvrat nepovedl," viděl Beneš příčiny prohry.

Finále ligy basketbalistek - 1. zápas
Gambrinus Sika Brno - ZVVZ USK Praha 78:66 (24:12, 43:32, 57:52)
Nejvíce bodů: Maiga-Baová 20, Horáková a Whitmoreová po 14 - Whalenová 22, Maltsiová 14, Ferančíková 10. Rozhodčí: Vyklický, Vondráček, Kapl. Trestné hody: 23/19 - 15/14. Trojky: 7:6. Diváci: 1000. Stav série: 1:0.
Další zápasy play-off
O 5. místo, první zápas: Strakonice - Sparta Praha 74:45 (24:10, 47:19, 60:33), o 7. místo, první zápas: Hradec Králové - Basket Slovanka 93:94 po prodl. (19:18, 37:33, 53:53, 77:77).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty