Basketbalisté Srbska a Černé hory nestačili na Rusy

STOCKHOLM

Prohrou do mistrovství Evropy basketbalistů vstoupili obhájci titulu a mistři světa ze Srbska a Černé Hory. Suveréni posledních let nestačili na Rusko, které je porazilo v bitvě gigantů hned v úvodním dnu šampionátu rozdílem 15 bodů 95:80, ačkoliv ještě v poločase měli navrch úřadující šampioni.

Dušan Vukčevič ze Srbska a Černé Hory (vpravo) bojuje o míč s Rusem Zacharem Pachutinem

Naproti tomu němečtí basketbalisté v zahajovacím utkání šampionátu nezaváhali a coby bronzoví medailisté z loňského mistrovství světa si připsali ve skupině B první úspěch v podobě vítězství nad Izraelem. Tým kolem hvězdy NBA Dirka Nowitzkého v celém utkání vedl, bát se však musel o výsledek až do úplného konce zápasu, než vyhrál těsně 86:81. Nowitzki byl se 17 body nejlepším střelcem vítězů, stejně úspěšný byl ještě Ademola Okulaja, střelcem zápasu byl ale v izraelském dresu Meir Tapiro s 21 body.

Překvapivou prohru utrpěli i Italové od Slovinska, až v prodloužení zdolala basketbalová velmoc Litva v pobaltském derby Lotyšsko 92:91.