Rubriky:

Míčové sporty

Lébl s Maceratou do finále volejbalové Ligy mistrů nepostoupil

4. dubna 2009 18:09 - PRAHA

Ve finále volejbalové Ligy mistrů se v neděli v Praze utkají Iraklis Soluň a Trentino. To vyhrálo v druhém sobotním semifinále jednoznačně 3:0 nad dalším italským celkem Maceratou, za kterou nastoupil i český reprezentační blokař Martin Lébl.

Český volejbalista Martin Lébl do finále Ligy mistrů nepostoupil. Jeho Macerata v sobotu v druhém pražském semifinále podlehla v italském souboji Trentinu nečekaně hladce 0:3. Oba italské týmy na sebe narazily už v semifinále, poněvadž evropská volejbalová konfederace CEV se snaží zamezit tomu, aby finalisté pohárových soutěží byli ze stejné země.

První míč patřil Trentinu, které zablokovalo Léblův útok, ale český reprezentant vzápětí odpověděl stejnou mincí. A na dvorci se poté rozhořela neúprosná bitva týmů, které vévodí Serii A, považované za nejlepší ligu na světě. Po vyrovnaném úvodu se však misky vah až nečekaně rychle naklonily na stranu Trentina.

Nahrávač Vermiglio při akcích středem sítě často úspěšně hledal právě Lébla, s pěti body nejlepšího útočníka prvního dějství, čemuž aplaudoval nejen červený tábor příznivců Maceraty, ale také čeští diváci. Koncovka úvodní sady se však Maceratě nepovedla, tým se v ní nemohl opřít o servis ani o přihrávku a set získalo Trentino.

Trentino nic nevyvedlo z míry 

To vedlo od začátku i v druhé sadě, Macerata jeho povětšinou tříbodový náskok jen marně snižovala. Hlavní úderná síla vítězů základní části italské ligy, chorvatský smečař Omrčen, střídal lepší okamžiky s horšími, na druhé straně byl Bulhar Kazijski mnohem jistější. I Léblovy útočné údery hráči Trentina několikrát zneškodnili a závěr setu se už nesl jasně v jejich režii.

Maceratě se valem vzdalovala možnost, že po prvenství z roku 2002 bude moci usilovat o druhý triumf v Lize mistrů. Tým sice v třetí sadě šňůrou šesti bodů překlopil nepříznivé skóre na 11:7 ve svůj prospěch, jenže i Trentino okamžitě zareagovalo a podobnou sérií otočilo na 16:12. Do hry Maceraty se vkradla nejistota, zatímco nahrávač Grbič na druhé straně vymýšlel pro spoluhráče další a další útočné lahůdky.

Ani čtyři odvrácené mečboly nevyvedly Trentino z míry. Při pátém ukončil zápas Brazilec Vissotto a postaral se o to, že ve finále se střetnou dva týmy, které mají za sebou sérii jedenácti vítězství a stoprocentní úspěšnost v tomto ročníku Ligy mistrů. Ať už v neděli vyhraje kdokoli, vysněnou trofej získá poprvé.

Volejbalisté Iraklisu Soluň byli prvními finalisty

Volejbalisté Iraklisu Soluň byli prvními finalisty Ligy mistrů. V úvodním semifinálovém duelu porazili 3:1 ruskou Iskru Odincovo, kterou přitom sázkové kanceláře označovaly za největšího favorita turnaje. Mečbol proměnil bývalý československý reprezentant Andrej Kravárik.

Hlučnou předehru dvouhodinové bitvy na dvorci, kterou řídil český rozhodčí Martin Hudík, obstaraly tisícovky horkokrevných řeckých fanoušků, kteří zaplnili čtvrtinu arény a v hledišti měli jednoznačnou převahu. Nespoutanost modrobílého davu navíc už před zápasem hodně zaměstnala ochranku haly, policii i úklidovou četu, jež měla plné ruce práce s hromadou papírových konfet, naházených na hrací plochu při nástupu obou mužstev.

Trenér Odincova Zoran Gajič nečekaně poslal na hrací plochu sestavu bez hvězdného brazilského smečaře Giby, ale ruská elita doplněná německým bijcem Schöpsem si zpočátku věděla rady i bez něho. Iraklisu se v úvodní sadě nedařil servis, přímý bod dokázal dát jenom Kravárik, a několik soluňských útoků do autu ostře kontrastovalo s bezchybnou hrou Odincova. Jeho mohutní blokaři nepustili soupeře ani do koncovky.

Iraklis zpřesnil hru

V druhém setu ale Iraklis zpřesnil hru a pracovat naopak začala jeho obrana na síti. Rusové za nepříznivého stavu přidali na obětavosti, kapitán Abramov při zákroku v poli dokonce neváhal zbourat reklamní panely, jenže Soluň si vedení vybojovala zpět a ani Gibův příchod v koncovce na tom už nic nezměnil. Právě on se naopak zkaženým podáním postaral o poslední bod.

A v úvodu třetího dějství vítězné řecké chorály ještě zesílily. Sedmatřicetiletý Kravárik byl na bloku prakticky nepřekonatelný, smečaři přidávali jeden bod za druhým a skóre bleskově vyletělo až na 11:4. Ruský celek se ale postupně přibližoval, třebaže si obrana Iraklisu hned několikrát bez skrupulí vychutnala i brazilskou hvězdu. Odincovo dokázalo dokonce vyrovnat, jenže hned první setbol proměnila Soluň dalším neprostupným dvojblokem.

Iraklis odvrátil několik útoků

Čtvrtá sada naopak dlouho patřila Odincovu, i díky tomu, že se Giba konečně rozjel k obvyklému výkonu. Iraklis ale v druhé polovině setu odvrátil několik útoků, náskok znejistělého soupeře smazal a sám si vypracoval dva mečboly. Ten první ještě ruský tým odvrátil, ale Kravárik pak nekompromisní ranou poslal Soluň definitivně do finále a po chvíli mohl ze stolce rozhodčího kynout rozjásaným davům.

Ve finále Ligy mistrů bude Iraklis hrát potřetí za posledních pět let, na triumf však zatím čeká.

Semifinále volejbalové Ligy mistrů v Praze:
Iskra Odincovo - Iraklis Soluň 1:3 (19, -22, -23, -23)
Rozhodčí: Hudík (ČR), Mokrý (SR). Čas: 113 min. Diváci: 9000.

Odincovo: Schöps, Abramov, Jegorčev, Buťko, Kalinin, Kulešov, libero Verbov - Giba, Samsonyčev, Astašenkov. Trenér: Gajič.

Iraklis: Konstantinov, Smaragdis, Nilsson, Achrem, Kravárik, Tischer, libero Denison - Charitonidis, Kulieris, Gortsaniuk. Trenér: Gulinelli.

Trentino Volley - Lube Macerata 3:0 (21, 19, 23)

Rozhodčí: Deregnaucourt (Fr.), Melnyk (Ukr.). Čas: 77 min. Diváci: 7000.

Trentino: Kazijski, Birarelli, Vissotto, Winiarski, Riad, N. Grbič, libero Bari - Della Lunga. Trenér: Stojčev.

Macerata: Rodrigao, Omrčen, Swiderski, Lébl, Vermiglio, Martino, libero Corsano - Bartoletti, Snippe, Saraceni. Trenér: De Giorgi.

Nedělní program Final Four:

14:30 o 3. místo: Iskra Odincovo - Lube Macerata

17:30 finále: Iraklis Soluň - Trentino Volley

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty