Volejbalisté opět prohráli, olympiáda se vzdaluje

LIPSKO

Řadou vlastních chyb v koncovkách pomohli čeští volejbalisté na mistrovství Evropy k vítězství Španělsku 1:3 na sety a jejich poslední teorie o účasti v medailových bojích se rozplynuly. Současně se ale před výběrem trenéra Pavla Řeřábka zřejmě zavřela i brána olympijského turnaje.

Českým volejbalistům se rozplynuly sny o medailích a zřejmě i o místu na olympijských hrách.

Pokud se ve zbývajících zápasech naplní papírové předpoklady, museli by Češi ve čtvrtek přehrát Francii a čekat na zaváhání Španělů proti Slovensku. Do závěrečné fáze postoupí ze skupiny čtyři celky.

V prvním setu se zdálo, že psychický blok mají čeští hráči po výhře nad Slovenskem za sebou. Nepříznivý začátek zastavil trenér Řeřábek už za stavu 2:5 oddechovým časem, a když španělská obrana podruhé zablokovala Jakuba Novotného, vystřídal jej Popelka. Ten si cestu soupeřovým blokem našel a velkou měrou pomohl průběh setu zvrátit.

Rozhodující bylo, že českému týmu šel servis. Díky němu stáhl až šestibodovou ztrátu (7:13) a při Dubšově sérii Češi odpor Španělů definitivně zlomili. Když jejich nejlepší útočník Pascual smečoval do anténky, daroval Čechům poprvé vedení 17:16 a ti jej soustředěným výkonem už nepustili.

Nešly přihrávky, chybovala i obrana

Ve druhém dějství však měli mnohem lepší podání španělští hráči, česká přihrávka značně pokulhávala a hodně rozhozená byla také obrana. Ze střídačky přišli pomoci Marek Novotný se Zapletalem, jenže Španělé byli na koni. Tentokrát servis vycházel jim, jasně lepší byli neustále v útoku a Češi je nedokázali ničím zastavit. Ztráta 12:20 byla propastná a druhý set ztracený.

Český celek se nicméně vzchopil a po Pláteníkově esu s páskou znamenající vedení 12:11 se zdálo, že by mohl převzít iniciativu. V defenzivě však stále byly díry, příjem přímo tragický a v koncovce čeští volejbalisté totálně vyhořeli. Po chyceném míči Popelka volil jen technický úder, jindy jistý Dub daroval soupeři setbol zkaženým servisem a vše završil po špatném příjmu útok do zámezí.

Nejen se soupeřem, ale hlavně sami se sebou bojovali čeští hráči. Na ruce se jim přilepila nejistota, dosud nejlepší hráč na turnaji Pláteník si dokonce řekl sám o střídání a také ostatní se nevyvarovali chyb. V rozhodujících okamžicích si Španělé mnohem více věřili, nebyli tak svázaní a stejně jako třetí tak i čtvrtý set výmluvně skončil po české chybě. Jakub Novotný přes trojblok smečoval těsně do autu.