Rubriky:

Míčové sporty

Volejbalisté zdolali Finsko 3:1 a postoupili z druhé příčky

31. května 2009 20:13 - LIBEREC

Čeští volejbalisté zakončili liberecký turnaj druhého kola kvalifikace mistrovství světa 2010 vítězstvím 3:1 nad Finskem. To přesto pětičlennou skupinu díky lepšímu poměru míčů vyhrálo, česká reprezentace postoupila z druhého místa. Z třetí pozice prošla dál Belgie, která v neděli zdolala Černou Horu 3:0.

 

Radek Petrášek, ČTK

Závěrečné kvalifikační kolo se hraje v polovině srpna. Češi budou usilovat o jedno ze dvou postupových míst na šampionát do Itálie na turnaji v Bulharsku. Tam budou vedle domácího výběru jejich dalšími soupeři vítězové skupin F a G, tedy Portugalsko a pravděpodobně Nizozemsko.

"Jsem rád, že jsme se opět dostali blíže ke špičce. V další fázi nás čekají i Holanďani a Bulhaři, což jsou sice soupeři asi nad naše síly, ale budeme s nimi o Itálii bojovat naplno," uvedl trenér Zdeněk Haník na tiskové konferenci.

Češi i Finové nastoupili už s jistotou postupu, i proto se v domácí základní sestavě objevil jediný zástupce extraligy v národním týmu, příbramský smečař Hýský. Ve vyrovnaném úvodním dějství si první setbol vypracovali Češi díky jednobloku nahrávače Ticháčka, ale v nejdelší koncovce celého turnaje jich neproměnili celkem šest a při čtvrté finské možnosti za stavu 32:33 se Hýskému nepovedla ulívka

V druhé sadě si Finové v Liberci připsali první dílčí nezdar. S velmi dobře útočícími i bránícími Čechy prohrávali semifinalisté předloňského ME již 15:21, a třebaže poté dokázali snížit až na rozdíl jediného bodu, po Staňkově útoku středem sítě už set nezachránili.

Trenér Haník ocenil morální sílu týmu 

Stejně jako v pátek na Belgičany, také na Finy platilo dělové podání Konečného. Český univerzál jím mužstvu zajistil rozhodující náskok 22:19 a třetí set opět uzavřela Ticháčkova souhra se Staňkem.

Ve čtvrté sadě už byli nabuzení Češi od počátku vpředu, jejich náskok vyletěl až na sedm bodů a poslední míč vzal za jásotu tribun v útoku na sebe režisér hry Ticháček. Finové ale o celkové prvenství nepřišli, zajistil jim ho o osm setin lepší podíl uhraných bodů.

"Škoda, že turnaj končí. Ze začátku jsme hráli dobře, pak přišel menší útlum v zápase s Ukrajinou, ale od té doby šel náš výkon nahoru. V neděli jsme hráli opravdu dobře, ale myslím si, že umíme hrát ještě lépe," konstatoval Staněk.

Trenér Zdeněk Haník ocenil Ticháčkovu lehkost i výkon Konečného a za jediný kaz utkání označil ztracený úvodní set. "Měli jsme ho zvládnout, ale neuvěřitelně jsme tam změkli," řekl České televizi. "Finové jsou vyzrálý světový tým, ať nasadí kohokoli, hrají dobře. Ale naše družstvo opět prokázalo, že má především morální sílu," dodal český trenér.

Turnaj 2. kola kvalifikace MS volejbalistů, skupina H v Liberci:
Česko - Finsko 3:1 (-32, 23, 22, 17)
Rozhodčí: Jacyna (Pol.), Franc (Č. Hora). Čas: 116 min. Diváci: 3000.

Česko: Konečný, Popelka, Holubec, Ticháček, Hýský, Staněk, libero Kryštof - Štokr, Boula, Veselý, Hudeček.

Finsko: Esko, Sammelvuo, Kunnari, Mikko Oivanen, Shumov, Matti Oivanen, libero Hyvärinen - Ojansivu, Markkula, Lehtonen, Hietanen, Siltala.

Belgie - Černá Hora 3:0 (31, 23, 22).
Konečná tabulka:
1. Finsko43110:37
2. Česko43111:77
3. Belgie4228:66
4. Ukrajina4134:115
5. Černá Hora4134:105
Pozn.: Při rovnosti bodů rozhodl o umístění podíl všech uhraných míčů.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty