České basketbalistky prohrály na úvod ME se Španělskem

LJEPAJA

České basketbalistky v neděli prohrály ve svém prvním vystoupení na mistrovství Evropy v Lotyšsku se Španělskem 59:66. S favorizovanými soupeřkami však svěřenkyně trenéra Milana Veverky dlouho držely vyrovnanou partii a o výsledku rozhodlo až závěrečných 15 minut. V nich neudržely české hráčky předchozí střeleckou přesnost a neprosadily se proti agresivnější obraně soupeřek.

Finalistky minulého evropského šampionátu Španělky bez své zraněné hvězdy Valdemorové vstoupily do utkání hodně rozpačitě. Nedařila se jim koncovka, chybovaly v rozehrávce a neprosazovaly se ani v podkošových soubojích. Jejich výkon působil dojmem, že soupeře podcenily. Naopak český celek vsadil na týmový výkon a trpělivě si připravoval střelecké příležitosti.

V třetí minutě vedly Španělky 6:5, ale od tohoto okamžiku převzaly režii zápasu nečekaně české basketbalistky. Pohotově využívaly chyb soupeřek v hodně děravé obraně a rychle zvyšovaly náskok. Těsně před koncem první čtvrtiny po tříbodové střele Zohnové vedly už 23:12.

V obraně i v přípravě útočných akcí odváděla skvělý výkon Jana Veselá a v podkošových soubojích i v koncovce si vedla zdatně Petra Kulichová, která byla v prvním poločase s deseti body nejlepší střelkyní českého týmu.

Po slibném vývoji první čtvrtiny ale české hráčky neudržely tempo ani kombinační přesnost a ztratily i jistotu v koncovce. Soupeřky se vrátily do hry, postupně snižovaly ztrátu a do poločasu srovnaly výsledek na 32:32.

Hra českých basketbalistek se v úvodu druhého poločasu uklidnila, poměrně snadno získaly přechodem na zónovou obranu sedmibodový náskok 39:32. Španělky se proti defenzivní taktice soupeřek neprosazovaly, jejich střeleckým pokusům ze střední vzdálenosti chyběla jistota. Už v 23. minutě skončilo utkání po pěti osobních chybách pro španělskou pivotku Limaovou.

Na nepříznivý vývoj utkání zareagovaly Španělky zvýšením agresivity v obraně. Proti ní se české hráčky jen s obtížemi prosazovaly tak, aby se dostaly do výhodných střeleckých pozic jako v první části utkání. Velice často ztrácely po nepřesných přihrávkách míče a španělské hráčky získaly až sedmibodový náskok.

Naději na zvrat vykřesala necelé čtyři minuty před koncem Elhotová, která po tříbodovém koši snížila na rozdíl dvou bodů 56:58. Závěr však Španělky zvládly.

Hlavní rozdíl ve výkonu obou týmů byl v mnohem lepším útočném doskakování, v němž Španělky získaly 20 míčů, zatímco české hráčky pouze šest. Ještě markantnější byla statistika získaných míčů, která vyzněla v poměru 16:2 ve prospěch španělských hráček.

ME basketbalistek - Lotyšsko
Skupina A (Ljepaja)
Česko - Španělsko 59:66 (23:14, 32:32, 47:51)
Nejvíce bodů: Kulichová 13, Vítečková, Pecková a Elhotová po 9, Veselá a Hartigová po 5 - Montaňanová 16, Cruzová 12, Nichollsová 11, Aguilarová 10. Trestné hody: 16/9 - 23/14. Fauly: 19:17. Trojky: 4:4. Doskoky: 41:47.
Slovensko - Ukrajina 77:55 (50:24)