Rubriky:

Míčové sporty

Trenér házenkářů hájil unaveného Jíchu, pochvaloval si důležité body

11. června 2009 10:00 - PLZEŇ

Spokojený se ziskem dvou bodů byl po středeční kvalifikaci mistrovství Evropy 2010 trenér českých házenkářů Martin Lipták. Jeho svěřenci sice Portugalce nepřejeli, důležité vítězství ale vybojovali. „Potřebovali jsme dva body, ty jsme získali a jsme spokojení. Byl to ale velmi těžký zápas,“ uvedl Lipták na pozápasové tiskové konferenci.

Portugalci měli výborný start a v úvodní čtvrthodině mohli pomýšlet na překvapivý úspěch. „Soupeř hrál dobře, využíval naše chyby v útoku. Obrana nám fungovala. Ne jako v předchozích zápasech, ale Petr Štochl měl svůj den a vzadu nám pomohl,“ pochválil nejlepšího muže zápasu Lipták.

Oproti jiným zápasům se tolik nedařilo Filipu Jíchovi, který i přes slabší produktivitu a několik technických chyb nastřílel sedm gólů. „I Filip je jen člověk. Chtěl týmu pomoct a mít takového hráče v závěru, kdy jsme se trápili, jen na střídačce, by nebylo rozumné. Je z dlouhé sezóny hodně opotřebovaný. V jeho hře nebyly jen minusy, ale i plusy,“ chválil hvězdného kanonýra Kielu domácí kouč.

Více o zápase proti Portugalsku čtěte zde.
Rozhovor s Petrem Štochlem najdete zde.

Lipták nechal finalistu Ligy mistrů několikrát odpočívat. „Byl jsem rád, že jsem mohl nabrat síly. Na konci sezóny už jich přeci jen tolik není,“ pochvaloval si Jícha menší porci minut, než je obvyklé. Pro špatný start měl vysvětlení. „Jsme po třech měsících spolu, v hale bylo navíc extrémní horko. Na začátku jsme se hledali, prvních patnáct minut bylo nemastných neslaných. Kupili jsme technické chyby, jinak bychom vyhráli vyšším rozdílem.“

Soupeře zlomila série gólů v druhé části prvního poločasu a výborné zákroky brankáře Petr Štochla. „Ukázalo se, že máme dva světové gólmany. Péťa Štochl chytal fantasticky,“ chválil spoluhráče sedmadvacetiletý házenkář. Jícha nyní dostane volno, stejně jako několik dalších reprezentantů. „Není potřeba být odborník ani lékař. Jícha je hodně unavený, Nocar si přivodil zranění. Juříčka budu šetřit na Lotyšsko. Doma s rodinou zůstane Péťa Štochl. Lojza Mráz také nepojede, čeká ho operace achilovky. Galia má problémy s kotníkem. Dobré hráče si musíme šetřit,“ vypočítává absence pro nedělní duel v Lyonu reprezentační kouč.

Jistota kvalifikace na šampionát v Rakousku je blízko, stačit by mělo vítězství nad Lotyšskem příští středu v Praze. „Nepředpokládám, že si olympijský vítěz dovolí doma prohrát s Portugalci. Stát se pochopitelně může všechno,“ uvědomuje si Lipták. „Potřebujeme ještě jedno vítězství. Pokud podáme lepší výkon, Lotyše musíme doma porazit. Postup musíme ještě potvrdit,“ doplňuje Filip Jícha.

fly, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty