Čeští házenkáři v kvalifikaci ME prohráli s domácí Francií 25:32

Čeští házenkáři utrpěli v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy první porážku, když podlehli v Lyonu Francii 25:32. Výběr trenéra Martina Liptáka, který šetřil řadu opor, proti olympijským vítězům nezopakoval senzační vítězství z loňského listopadu. Francie se na český tým bodově dotáhla a převzala vedení v šesté skupině.

Házená - ilustrační foto

Oba celky mají blízko postupu na evropský šampionát, který se uskuteční v roce 2010 v Rakousku. Českému týmu postup prakticky zajistí již výhra v dalším utkání, v němž přivítá ve středu v Praze Lotyšsko.

Zápas proti Francii odehráli čeští házenkáři ve vyprodané hale v Lyonu v hodně kombinované sestavě, v níž bylo jen sedm hráčů, kteří nastoupili ve středu v Plzni v klíčovém vítězném zápasu proti Portugalsku. Chyběli mimo jiné Jícha, Mráz, Filip, Kubeš, Juříček, brankáři Galia a Štochl i zraněný kapitán Nocar.

Český tým nezačal nejlépe a po deseti minutách prohrával 2:5. Proti pozorné domácí obraně se hosté nedokázali prosadit hlavně z místa spojek, v kontaktu je ale držel skvělý brankář Slabý. Kvalita olympijských vítězů se projevila a v závěru poločasu získali domácí šestibrankový náskok.

Ve druhém poločase již domácí jasně dominovali, Češi si nevěděli rady s vysunutou obranou Francie. Nejlepším českým hráčem byl, stejně jako proti Portugalsku, byl dravý Zdráhala, který nastřílel sedm branek. Z místa křídla se šestkrát prosadil Číp.

Kvalifikace házenkářů o postup na ME 2010:
Lyon: Francie - Česko 32:25 (16:10)
Sestava a branky ČR: Slabý, Mrkva - Zdráhala 7/1, Číp 6, J. Hrstka 1, Horák 1, Buchta 1, Vraný, Hynek, Požárek 1, Sklenák 3, Linhart 2, Mičkal 1, Stehlík 2.
Nejvíce branek Francie: Fernandez 7, Karabatič 5, Gigou 5/2, Bosquet 4. Sedmimetrové hody: 2/2-1/1. Vyloučení: 2:3. Diváci: 5000.