Tomáš FlieglSport.cz

Čeští házenkáři porazili v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy 2010 Lotyšsko 41:29 a mohou se radovat z postupu na šampionát. Ten potvrdila Francie, která ve večerním zápase zvítězila 36:23 nad Portugalskem. Svěřenci trenéra Martina Liptáka tak mají jistý postup na šampionát v Rakousku.

Házenkář Filip Jícha střílí branku v kvalifikačním utkání proti Lotyšsku.

Lotyšsko, které nepatří k nejlepším evropským celkům, se na vrcholnou akci ve své sedmnáctileté historii nikdy neprobojovalo. S českými házenkáři se Lotyši utkali v play-off o mistrovství Evropy 2008. V poločase doma ještě vedli, pak Češi otočili skóre na 31:30. Odvetu v Chomutově vyhráli domácí 33:26.

Úvodní vzájemný duel v probíhající kvalifikaci byl ještě v poločase vyrovnaný 18:18, pak se Češi prosadili a zvítězili 34:31. Lotyši mají ve skupině stále čtyři body, všechny získali v dvojutkání s trpaslíkem z Lucemburska.

Jurdžsovi se dařilo z dálky

Ve středu nebylo o vítězi pochyb od úvodního hvizdu. Nejprve sice kanonýr Filip Jícha neproměnil sedmimetrový hod, potom se ale rozstřílel a jen v první půli zaznamenal pět gólů. Stejně se na druhé straně vedlo Jurdžsovi, který překonával Galiu zejména střelbou zpoza obrany. "Na Jurdžsovi bylo vidět, že soupeř má výborné hráče. Jeho rány letěly," chválil soupeře s devíti góly nejlepší český střelec Jan Filip.

Hosté chtěli hrozit zejména z rychlých útoků, ty ale zakončovali zejména křídelníci Filip a Mičkal. Drzými průniky se prosazoval rozehrávač Zdráhala. "Začátek jsme měli dobrý, soupeře jsme nepodcenili. Druhý poločas byl už klidnější, nikdo se nechtěl zranit," popsal pro Sport.cz Zdráhala.

Lotyši se drželi

Trenér Lipták prostřídal svoji základní sestavu a produktivita domácích se zasekla. Navíc soupeři se dařilo zakončovat a rozdíl byl nadále pěti až šestigólový. Největší potlesk si šest minut před koncem vysloužil obranář Kubeš, který jako v basketbalu ukličkoval soupeře a technickou střelou upravil na 36:27.

Akci opory bundesligového Lemga tleskala celá lavička i za ní sedící kapitán Nocar. Bezpečný náskok si český tým udržel a po vítězství 41:29 se může radovat. "Počkáme si ještě na Francouze, ale zápas jsme odehráli v klidu. Zahráli si všichni, radost měli snad i diváci," řekl Sport.cz Nocar.

Postupové oslavy mohly propuknout už za několik hodin, po očekávaném vítězství Francouzů nad Portugalskem (36:23). Právě tam v sobotu čeští házenkáři kvalifikaci zakončí.

Kvalifikace házenkářů o postup na mistrovství Evropy 2010:
Česko - Lotyšsko 41:29 (22:14)
Sestavy a branky ČR: Galia, P. Štochl - Mičkal 4, J. Hrstka 3, Zdráhala 7, Kubeš 1, Číp 1, Jícha 7, Filip 9/1, Hynek, Stehlík, Juříček 4, P. Horák 5, Požárek.
Nejvíce branek Lotyšska: Jurdžs 8, Borodovskis 6/2, Valkovskis 4, Kušners 3. Rozhodčí: Bašev, Dobrev (oba Bul.). Sedmimetrové hody: 4/1 - 3/2. Vyloučení: 4:1. Diváci: 1200.
Francie - Portugalsko 36:23 (22:10)