Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalisté před baráží vyhlížejí návrat Welsche

9. července 2009 16:34 - SYCHROV

Necelý měsíc zbývá českým basketbalistům na to, aby vyladili formu na boje v baráži o udržení v elitní evropské skupině. Reprezentační výběr v pondělí v severočeském Sychrově zahájil závěrečný blok přípravy, ale stále bez svého klíčového hráče Jiřího Welsche.

Ten se ve středu stal volným hráčem poté, co mu vypršel tříletý kontrakt ve španělské Málaze. A do doby, než podepíše novou smlouvu, Welsch nechce při tréninku s národním týmem riskovat možné zranění. Trenér Michal Ježdík má ale příslib, že se druhý český hráč se zkušenostmi ze zámořské NBA připojí ihned poté, co získá angažmá.

"Sám Jirka je optimista, novou smlouvu by měl snad uzavřít rychle, ale kde to bude a kdy se to stane teď neví absolutně nikdo. Evropský trh je totálně zamrzlý," uvedl Ježdík na dnešním setkání s novináři v Sychrově, kde se reprezentace usídlila v místním hotelovém zámku.

Vedení českého týmu proto zatím zůstává v klidu, ale kdyby se jednání o Welschově kontraktu protahovala, mohla by celé mužstvo obestřít nervozita. "Naprosto chápu, že Jirka teď nehodlá jít do nějakého rizika. Ale kolem 20. července, až přijedeme z turnaje v Itálii, by už s námi snad být mohl," doufal Ježdík, který nepochybuje o tom, že Welsch do týmu zapadne rychle.

Hlavním pilířem týmu

I proto, že v posledních letech byl hlavním pilířem týmu. "I kdyby se k nám připojil týden před začátkem baráže, nevidím v tom problém. Je to něco, jako kdyby měl přijet Jágr k hokejistům. Jirka mužstvo zná, navíc je výborně koučovatelný. Pro nás je důležitý i v tom, že vedle něj určitě poroste výkon celého týmu. To se týká hlavně mladíků Satoranského a Veselého," uvažoval Ježdík.

Také sami hráči by Welsche mezi sebou chtěli vidět co možná nejdříve. "Není to jednoduché, když s námi není, protože on je vůdčí typ a tmelí celý kolektiv. Takže čím dřív tady bude, tím lépe," prohlásil sedmnáctiletý rozehrávač Tomáš Satoranský.

Welschův přínos pro tým by nyní vynikl o to víc, protože další hráči střední generace s mnoha zkušenostmi letos reprezentaci nepomohou. Ze zdravotních nebo rodinných důvodů se před baráží omluvili Luboš Bartoň, který nehrál ani loni v kvalifikaci, Michal Křemen, Radek Nečas, Pavel Beneš nebo také naturalizovaný americký rozehrávač Maurice Whitfield.

"Rozhodnutí hráčů respektuju, se všemi jsem mluvil. Ale ty omluvy bohužel přišly v nejméně vhodný moment. Čeká nás totiž léto, které bude velmi důležité pro celý mužský basket," prohlásil Ježdík.

Nikdo na pád nemyslí

Odřeknutí zkušených opor ale nyní na druhou stranu otevřelo dveře do národního týmu. Velká očekávání budou provázet reprezentační premiéru Jana Veselého, který se v minulé sezóně zabydlel v základní sestavě euroligového Partizanu Bělehrad. Příslibem je i David Jelínek hrající v Badaloně či pivot Tomáš Hampl z Bilbaa. Z univerzitních studií v zámoří se vrátil i rozehrávač David Marek.

Nikdo z českého týmu nechce ani pomyslet na to, jaké nepříjemnosti by znamenal pád z elitní evropské kategorie do B skupiny. "Hlavně by to bylo nepříjemné kvůli tomu, že tady dorůstá dost silná generace hráčů narozených kolem roku 1990, která může být silná jako ta kolem Welsche či Bartoně. Pro Satoranského, Veselého nebo Hampla bude důležité, abychom se zachránili," řekl Ježdík.

Ten bude spoléhat na osu tradičních opor: kromě plánovaného návratu Welsche v reprezentaci dál pokračuje i její dlouholetý kapitán Ladislav Sokolovský, jednatřicetileté křídlo, a také pivot Petr Benda, společně se Sokolovským ošlehaný z těžkých zápasů Evropského poháru. "Loni jsem byl u toho, když se nám kvalifikace moc nepovedla, proto se mi teď od baráže nechtělo utíkat. Chceme to odčinit a v první skupině se zachránit, protože pro mladší generaci by mohlo být těžké se dostávat zpátky," prohlásil Sokolovský.

Češi ve čtyřčlenné skupině budou bojovat s Estonskem, Ukrajinou a Maďarskem, sestup čeká dvě nejhorší mužstva. První duel Ježdíkův tým sehraje 5. srpna v Tallinnu, 20. srpna baráž zakončí duelem na Ukrajině.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty