Basketbalistky Detroitu vyhrály WNBA

AUBURN HILLS (USA)

Basketbalistky Detroitu Shock porazily v rozhodujícím zápasu finálové série WNBA obhájkyně prvenství z Los Angeles Sparks a získaly poprvé v historii titul. V úterním duelu vyhrál domácí Detroit 83:78 a rok poté, co byl v pořadí zámořské ligy nejhorším ze všech týmů, vybojoval trofej pro vítěze.

Basketbalistka Los Angeles Sparks Jennifer Gillomová (vpravo) bojuje o míč s Ruth Rileyovou z týmu Detroit Shock během finálového zápasu WNBA

První finálový zápas přitom jasně vyhrály basketbalistky z Los Angeles, jenže Detroit se nevzdal a v nedělní domácí odvetě v Auburn Hills zvítězil po dramatické koncovce o bod. V třetím duelu pak kralovala Ruth Rileyová, která nastřílela 27 bodů, nejvíce v kariéře. "V ofenzivě to byl určitě její nejlepší výkon za celý rok," pochválil své eso trenér vítězek Bill Laimbeer. Za své galapředstavení byla Rileyová oceněna titulem nejužitečnější hráčky finálové série.

Detroit po většinu času vedl, v první půli dokonce až o čtrnáct a krátce po změně stran ještě o jedenáct bodů, ale necelé čtyři minuty před koncem se dostaly bodově vpřed soupeřky. V tu chvíli ale zaúřadovala Rileyová, důležitou trojku přidala Deanna Nolanová a v poslední minutě už mohla rekordně nabitá hala oslavovat vítězství, které domácí hráčky jistily bezchybným proměňováním trestných hodů. Na utkání WNBA se vůbec poprvé vypravilo přes dvacet tisíc lidí.

Detroit teprve třetím vítězem WNBA

Poslední naděje pro Sparks zhasla poté, co se 43 vteřin před koncem vyfaulovala Lisa Leslieová. Tu tentokrát v losangeleském družstvu střelecky zastoupila především Mwadi Mabikaová, autorka 29 bodů.

Detroit je teprve třetím vítězným klubem v sedmileté historii WNBA. V jejím úvodu čtyřikrát triumfovaly hráčky Houstonu Comets, poté bylo dvakrát nejlepší Los Angeles.